Шведську екоактивістку Грету Танберг, яка є лідером загальносвітового руху підлітків "марш за клімат" номінували на Нобелівську премію миру. Про це повідомляє видання The Globe and Mail. Пропозицію внесли два шведських і три норвезьких політика.
"Ми висунули Грету, тому що загроза зміни клімату може бути однією з найважливіших причин воєн і конфліктів. Масовий рух, який почала Грета, є дуже важливим внеском у світ", - сказав представник парламенту Норвегії Фредді Овстегод.
Протест Грети почався з того, що вона перестала ходити до школи. Вона сказала, що не з'явиться на уроках, поки влада не скоротить шкідливі викиди в атмосферу. Активістка надихнула сотні тисяч учнів у школах у всьому світі на проведення страйків з метою закликати лідерів країн до дій.
У грудні 2018 року Грета виступала з промовою на Всесвітній конференції ООН з питань зміни клімату в Катовіце, яка зібрала 30 тисяч делегатів з 200 країн. У своїй доповіді вона зазначила, що світові лідери всі ці роки вели себе безвідповідально, "як діти", а значить, молодому поколінню доведеться виправляти їх помилки.
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International висловила солідарність з Гретою.
"Дітям часто говорять, що вони "майбутні лідери". Але якщо вони чекають до "завтра", у них не може бути майбутнього, в якому можна було б бути лідером", - сказав генсек AI Кумі Найду.
Журнал Times назвав Танберг однією з найвпливовіших підлітків 2018 року.
У п'ятницю, 15 березня, в рамках очолюваного Гретою руху #FridaysForFuture десятки тисяч дітей і підлітків у всьому світі пропустять школу, щоб піти на кліматичний марш. Грета анонсувала, що до акції приєдналися 105 країн.
Її батько Сванте не в захваті від акцій дочки. Він каже, що страйкувати можна на канікулах.
Сім'я Танбергів - нащадки Сванте Августа Арреніуса, нобелівського лауреата з хімії (1903), який сформулював теорію електролітичної дисоціації і першим висловив гіпотезу про парниковий ефект.
Згідно з доповіддю ООН, глобальні температури можуть зрости на 1,5° C, що, за словами вчених, призведе до тяжких наслідків для планети, вже до 2030 року, якщо викиди парникових газів будуть тривати з нинішніми темпами. Дослідження, проведене під патронатом ООН, показало, що щоб уникнути катастрофічних змін клімату, в світі щорічно інвестувати 2,4 трильйона доларів до 2035 року і повністю відмовитися від вугільних ТЕС до 2050 року.
Також в організації Climate Transparency заявили, що жодна з країн G20 не виконує умови протидії зміні клімату.
Чим загрожують різкі зміни клімату природі і жителям нашої планети? Читайте про це в статті відомого українського геоботаніка і еколога Якова Дідуха "Тривожні провісники" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".