UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія — головний ворог Фінляндії — WSJ

Фінляндія стикається з новими загрозами від свого сусіда.

Озброєні фінські прикордонники патрулюють східний фланг країни — найновіший і найдовший кордон НАТО з головним супротивником, Росією. Вертольоти й безпілотники літають вздовж нових парканів заввишки майже в 4 м, з колючим дротом зверху і цілодобовим спостереженням. Нові заходи покликані захистити Фінляндію від дедалі агресивніших дій Росії. Гельсінкі вважає, що приплив мігрантів, який триває навіть після закриття кордону з Росією наприкінці минулого року, є частиною гібридної війни, яку Москва розгортає для залякування і перевірки фінських служб безпеки після вступу країни в НАТО, пише The Wall Street Journal.

"Ми десятиліттями вважали мирний і воєнний час окремими поняттями. Межі цих понять поступово розмиваються, і між миром і війною з'являються відтінки сірого. Це нова норма життя поруч з Росією", — каже фінський парламентарій Ярно Лімнелл.

Відносини Фінляндії з Росією довгий час формувалися багато в чому завдяки Зимовій війні 1939-40 років. Вона закінчилася тим, що Фінляндія поступилася радянському диктатору Йосипу Сталіну значними ділянками території в обмін на збереження незалежності.

Читайте також: Фінляндія не бачить причин відкривати кордон з Росією

Відтоді Фінляндія, що має кордон з Росією, протягом десятиліть знаходила крихкий баланс у відносинах зі своїм набагато більшим сусідом. Вона старанно уникала політики й дій, які Росія могла б вважати загрозливими, але водночас не дозволяла Москві підійти надто близько.

Ця політика, що отримала в роки холодної війни назву "фінляндизація", стала загальним словом для позначення того, як мала держава йде на поступки великій, щоб зберегти свою незалежність. Однак зі вступом до НАТО Фінляндія радикально переглянула свою політику щодо Росії, розглядаючи Москву як свого головного противника.

На відміну від багатьох європейських армій, Фінляндія з населенням близько 5,5 мільйона осіб завжди підтримувала загальну військову повинність для чоловіків і щорічно готує близько 20 тисяч нових призовників. Протягом багатьох років її війська проходили підготовку в НАТО, що зробило вступ країни до альянсу відносно безпроблемним. Країна пишається своїм умінням воювати в холодну пору року і володіє значним артилерійським потенціалом.

Читайте також: Європа повинна менше говорити й більше готуватися до російської загрози — президент Фінляндії

Після лютого 2022 року Фінляндія збільшила військові витрати до рівня понад 2%, закупивши американські ракетні комплекси, а також ізраїльські протитанкові та протиповітряні системи. Країна готується розмістити винищувачі F-35, які вона отримає від США, за 160 км від кордону з Росією.

Фінська влада стверджує, що нині Москва зосереджена на гібридних формах агресії. У листопаді Фінляндія закрила кордон з Росією на невизначений термін, але десятки людей все ще проникають в країну. Тисячі людей досі чекають на перетин кордону всередині Росії. Під час зими Росія також здійснила низку кібератак, включно з атаками на кшталт "відмова в обслуговуванні" на центральний банк Фінляндії, податкову службу та університети, каже фінський парламентарій Ярно Лімнелл.

"Закриття кордону і посилення заходів безпеки завдали шкоди східному прикордонному регіону Фінляндії, який і так є найбіднішим у країні. Місцеві підприємства, які довгий час обслуговували російських туристів, втрачають доходи в розмірі 1 млн євро на день, або близько 1,1 млн доларів", — повідомляє The Wall Street Journal.

Читайте також: Україна та Фінляндія підписали безпекову угоду. Стубб прибув до Києва

Закриття кордону також призвело до припинення імпорту дешевої деревини з Росії. Керівник регіону Південне Саво у Східній Фінляндії Пентті Макінен каже, що необхідність військових стежити за східною частиною Фінляндії за допомогою чутливих радарів ускладнює плани з будівництва вітряних електростанцій.

Нагадаємо, що медіа-організація Politico писала, що Путін прорахувався на кордоні з Фінляндією. Адже у Росії не має достатньої кількості військ, щоб залякувати Фінляндію.