Центральна виборча комісія грубо порушує законодавство про місцеві вибори, скасовуючи другий тур виборів мера Павлограда (Дніпропетровська область), заявляє Комітет виборців України (КВУ).
"Комітет виборців України вважає, що роз'яснення ЦВК про проведення повторного голосування від 27.10.2015 року грубо порушує виборчі права громадян, а також суперечить нормам Закону України "Про місцеві вибори", - йдеться у повідомленні КВУ на сторінці в Facebook.
На думку ЦВК, одним із критеріїв прийняття територіальною виборчою комісією рішення про проведення повторного голосування по виборах міського голови є відомості про кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях відповідного міста, внесені до протоколу про результати виборів у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів.
"Центральна виборча комісія підміняє поняття "виборча система" і поняття "повторне голосування", - йдеться в повідомленні. Як зазначають у КВУ, кількість виборців 90 тисяч і більше в місті не є підставою для проведення повторного голосування, а підставою для визначення виборчої системи для виборів певного міського голови.
Повторне голосування, яке відбувається за умови, що жоден з кандидатів не отримає більше 50% голосів, є вже наслідком застосування мажоритарної виборчої системи абсолютної більшості.
У КВУ нагадали, що інформація про кількість виборців, а також про виборчу систему, за якої проводяться вибори мера оприлюднюється ЦВК на її офіційному сайті та у ЗМІ.
"Як бачимо, ЦВК не повідомляє про кількість виборців, а саме про виборчу систему, яка визначається для конкретних місцевих виборів заздалегідь – не пізніше, ніж за 5 днів до дня виборчого процесу. Таким чином, виборча система для виборів міського голови Павлограда повинна визначатися на основі інформації, оприлюдненої ЦВК станом на 1 серпня 2015 року, тобто повинна застосовуватися мажоритарна система абсолютної більшості", - наголошують у КВУ.
Раніше ЦВК прийняла роз'яснення, згідно з яким додаткові кошти на проведення другого туру виборів мерів у містах з кількістю виборців менше 90 тисяч чоловік виділятися не буде. ЗМІ писали, що за станом на початок виборчого процесу в Павлограді налічувалося 90,3 тисячі виборців, але, на виборах Павлоградського міського голови 25 жовтня в списки для голосування було внесено 89,8 тисяч виборців.
Раніше ЦВК вже звинувачували у порушенні законодавства. Зокрема, радник міністра внутрішніх справ Іван Стойко заявив, що вважає голову ЦВК Михайла Охендовського причетним до порушень законодавства, через які не відбулися вибори, зокрема, в Маріуполі. А Охендовський провину за зрив виборів у Маріуполі та Красноармійську покладав на членів виборчих комісій.