UA / RU
Підтримати ZN.ua

Більшість передвиборчих обіцянок неможливо ні оцінити, ні виконати - експерти

Багато обіцянок політсил є або надто нечіткими, або навряд чи можуть бути виконані, а подекуди й зовсім суперечать одна одній.

Значна частина програм основних політичних партій, що беруть участь у позачергових виборах до парламенту, є розпливчастими та малореалістичними.

До такого висновку дійшла експертна група з 13 економістів із відомих академічних і аналітичних установ в Україні й за кордоном, зібрана VoxUkraine.

Експерти оцінювали партійні програми за чотирма параметрами конкретність (можливість виміряти обіцяні зміни) можливість виконання і практичність, економічна доцільність, послідовність та логічна зв'язність. По шкалі від 0 до 10 жодна політична сила не набрала в середньому більше за 5,4 бали.

Українська правда

Найнижчі оцінки партії отримали за параметром економічної доцільності. "Такий сумний результат підкреслює, що багато політичних партій в Україні є відвертими популістами, що обіцяють щедрі державні програми та низькі податки, намагаються контролювати ціни за рахунок регулювання, субсидування різноманітних секторів та обмеження вільного ринку", - йдеться у звіті. "Антилідером" з цього параметру його автори називають Комуністичну партію.

Дослідники поділили партії на три кластери. У верхньому опинилися "Народний Фронт" і "Громадянська Позиція", які посилають виборцям "відносно чіткі й послідовні повідомлення". Другий кластер, "Батьківщина", Блок Петра Порошенка, "Самопоміч", значно відстає від першого. "Партії в цьому кластері уникають ексцентричних обіцянок, але їхнім кампаніям не вистачає конкретності, і вони можуть робити нереалістичні й/або суперечливі обіцянки", - йдеться у звіті.

Показники третього кластеру (КПУ, Радикальна партія, Опозиційний Блок) автори називають "гнітючими". Програми цих партій, вважають експерти, переповнені заявами, що спантеличують, надто оптимістичними обіцянками, або ж їх стратегії надто сумнівні.

Водночас у звіті підкреслюється, що загалом програми партій доволі схожі між собою. Контент-аналіз партійних програм показав, що відносна повторюваність слів, пов'язаних з пріоритетами різних партій, схожа для усіх партій. Наприклад, коефіцієнт кореляції (вказує на ступінь схожості) між Опозиційним Блоком і Блоком Порошенка становить 0,57.

"Загальна подібність програм означає, що, не змінюючи інших факторів, переможці визначатимуться не за програмою та пропонованим планом дій, а за рейтингом особистостей партійних лідерів. Така залежність від фактора особистості може бути небезпечною. Зрештою, члени Партії регіонів переклали всю провину на Віктора Януковича, який зосередив всю владу в своїх руках", - відзначають дослідники.

Нагадаємо, что згідно з опитуванням, проведеним GfK Ukraine з 24 вересня по 5 жовтня 2014 року, серед тих, хто був готовий йти на вибори, найбільше людей проголосували б за партію "Блок Петра Порошенка" (Віталій Кличко, Юрій Луценко) - 29,9%. Друге місце за рівнем підтримки має ВО "Батьківщина" (Надія Савченко, Юлія Тимошенко) - 8,7%, далі з близькими між собою показниками підтримки Радикальна партія (Олег Ляшко) – 7,6%, "Громадянська позиція" (Анатолій Гриценко, Василь Гацько) – 7,3% та "Народний фронт" (Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов) – 7,0%.

Інші партії, включені до анкети дослідження - Комуністична партія України (Петро Симоненко), "Об'єднання "Самопоміч" (Андрій Садовий), Партія "Правий сектор" (Дмитро Ярош), "Опозиційний блок" (Юрій Бойко) та "Сильна Україна" (Сергій Тігіпко) – на час опитування мали підтримку менше 5% респондентів.