Найбільше чинних депутатів, які балотуються в новий парламент, у списках партії "Блок Петра Порошенка, ВО Батьківщина та ВО Свобода.
Такі дані наводиться у звіті громадянської мережі ОПОРА.
Як відзначають активісти, у цьогорічних виборах бере участь 302 із 450 парламентарів Верховної Ради сьомого скликання. Третина чинних народних депутатів (153 особи, 4,89 % від загальної кількості кандидатів зі списків) намагатимуться в чергове пройти до парламенту у списках партій.
"9 партій включили до лав своїх кандидатів депутатів чинного 7-го скликання, найбільша їхня кількість концентрується у списках Партії "Блок Петра Порошенка" (42 особи), політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" (26 осіб) та політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Свобода" (23 особи)", - йдеться у звіті.
Абсолютна більшість кандидатів, підрахували в ОПОРА, є особами "середнього віку" 36-59 років: 57 % балотуються у багатомандатному окрузі, 66% - на мажоритарних округах. Водночас осіб старшого віку (60 і більше років) практично утричі менше за кандидатів з категорії "молодь" (до 35 років включно) – тільки 11 % і 7 % проти 32 %, і 27 % у загальнодержавному багатомандатному окрузі і одномандатних округах відповідно.
Цікавим є той факт, що лише 15 % кандидатів за партійними списками і 14 % у мажоритарних округах є тимчасово безробітними.
Більшість кандидатів мають вищу освіту (92 %), лише 4 % здобули загальну середню освіту, 3 % - професійно-технічну або середню спеціальну та 1 % - незакінчену вищу або базову вищу освіту. Три партії включили до своїх списків більш ніж 10 кандидатів з середньою освітою: ВО "Свобода" (26 осіб), Політична партія "5.10" (25 осіб) та Радикальна партія Олега Ляшка (17 осіб).
Традиційно для українських виборів до списків потрапила велика кількість безпартійних осіб, які не належать до лав їх партійних організацій. Так, на цих виборах у багатомандатному окрузі балотується близько 40 % безпартійних кандидатів, що становить порівняно великий показник.
11 політичних партій мають у своїх списках 50 і більше відсотків безпартійних, при чому за списками 3 партій балотується більше 90 % осіб без партійних квитків (Політична партія "Опозиційний блок" (98 %), Всеукраїнське політичне об'єднання "Україна – єдина країна" (96 %), Українська партія "Зелена планета" (91 %).
Активісти відзначили низький рівень участі жінок у виборчому процесі, нагадуючи, що згідно зі ст.8.10 Закону України "Про політичні партії в Україні" статут політичної партії має містити розмір квоти, що становить не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку, як мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати України від партії у загальнодержавному окрузі.
Однак лише 10 з 29 зареєстрованих політичних партій, що беруть участь у поточних виборах за пропорційною складовою, включили до своїх списків 30 і більше відсотків жінок, як того вимагає українське законодавство. Ще 5 партій у своїх списках мають 25-29,9 % жінок. У загальному підсумку, жінки становлять 25,78 % від загального числа кандидатів, що балотуються за партійними списками.
Для порівняння, на парламентських виборах 2002 р. за партійними списками балотувалося близько 24 % жінок, у 2007 р. – 17,8 %, а у 2012 р. – 19,78 %.
Як повідомлялося раніше, на дострокові вибори у Верховну Раду зареєстровано 6 тис. 627 кандидатів. !zn