Верховна Рада, 31 травня, оголосила недовіру уповноваженій з прав людини Людмилі Денісовій та звільнила її із займаної посади. Внаслідок цього вже понад тиждень в країні паралізована функція парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, оскільки цей контроль відповідно до статті 101 Конституції України здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Правозахисники та громадські організації виступили із заявою, у якій вимагають від парламенту невідкладно розпочати підготовку прозорого конкурсу на посаду Омбудсмана. Заяву опублікував Центр прав людини ZMINA.
У заяві також наголошується, що інститут уповноваженого з прав людини не обмежується виключно однією посадою. Зокрема, це цілий Офіс, який реалізує чимало функцій, включно, із мережею регіональних представників.
«В умовах воєнного стану ефективна діяльність цієї інституції надзвичайно важлива для українського суспільства, оскільки проблема дотримання прав людини в Україні стала критичною, а поінформованість світової спільноти прямо впливає на підтримку України і впровадження санкцій проти РФ. Втім, закон «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» не містить норм, які можуть дозволити функціонувати Офісу Уповноваженого у разі звільнення самого Уповноваженого і непризначення його наступника», – йдеться у заяві.
При цьому зараз в публічному полі немає жодної інформації щодо початку процесу відбору кандидатів на посаду нового омбудсмана та проведення консультацій з представниками української правозахисної спільноти України. Водночас підписанти наголосили, що процес обговорення кандидата на посаду омбудсмана всередині фракції «Слуга народу» не може вважатися таким публічним процесом.
«Ми наполягаємо, що гарантувати незалежність кандидатів на зайняття цієї посади та їх відповідність професійним й етичним вимогам можна лише через проведення відкритого конкурсу із залученням представників громадянського суспільства до процесу відбору кандидатів у повній відповідності до Паризьких принципів ООН», – йдеться у заяві.
Підписанти зазначили, що триваючий збройний конфлікт вимагає від держави укріплення та вдосконалення незалежного інституту омбудсмана згідно з міжнародними стандартами, що є одним із ключових механізмів захисту прав людини.
Відтак правозахисники наполягають на необхідності:
- невідкладно ініціювати зміни до Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», щоб розблокувати діяльність Офісу уповноваженого з прав людини до призначення нового омбудсмана;
- розпочати публічні консультації з правозахисними організаціями щодо процедур та критеріїв обрання кандидатів на посаду омбудсмана;
- забезпечити прозорий та незалежний конкурс на посаду уповноваженого Верховної Ради з прав людини з можливістю участі та залучення широкого кола кандидатів без політичного впливу.
Під заявою підписалися:
- Центр прав людини ZMINA;
- Фундація DEJURE;
- БФ Восток SOS;
- БФ «Право на захист»;
- ГО «Донбас СОС»;
- Об’єднання родичів політв’язнів Кремля;
- ГО «КримСОС»;
- Медійна ініціатива за права людини;
- Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»;
- Харківський інститут соціальних досліджень;
- ГО «Фонд підтримки фундаментальних досліджень»;
- Кримська правозахисна група;
- ГО «Поступовий гурт франківців»
- ГО «Інститут миру та порозуміння»
- Асоціація УМДПЛ;
- Центр політико-правових реформ;
- Громадська мережа публічного права та адміністрації UPLAN.
Верховна Рада віддала 234 голоси за звільнення Денісової з посади омбудсмана. Відставку Денісової посередництвом висловлення їй недовіри ініціювала фракція «Слуга народу», яка зібрала понад 100 голосів для ініціювання розгляду питання.
У фракції звинувачують Денісову у відсутності результатів роботи, некомпетентності та поданні фактів про злочини російських військ в Україні, які лише шкодять репутації, адже їх не вдалось довести.