UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звільнені з полону моряки пройдуть реабілітацію в Латвії

Уряд республіки сам запропонував Україні таку можливість.

Уряд Латвії запросив на реабілітацію та лікування українських моряків, які в вересні повернулися з російського полону, повідомив президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції з президентом Латвії Егілсом Левітсом під час свого офіційного візиту до республіки.

"Надзвичайно важливою для нас є допомога у гуманітарних питаннях. Це і реабілітація наших захисників у медичних закладах Латвії, і вантажі гуманітарної допомоги, й організація відпочинку для українських дітей, які втратили батьків унаслідок війни на сході України. Нещодавно уряд Латвії запросив на реабілітацію та лікування українських моряків, які повернулися з полону", – заявив Зеленський в Ризі.

Він подякував латвійській стороні за сприяння у впровадженні європейських стандартів в Україні на основі Угоди про асоціацію з ЄС, а також за допомогу у реформуванні Збройних сил відповідно до стандартів НАТО.

"Ми поглиблюватимемо взаємодію у цих напрямах", – запевнив Зеленський.

У свою чергу президент Латвійської Республіки підтвердив, що українські моряки проходитимуть лікування у Латвії, та заявив про продовження роботи програми реабілітації українських військових.

25 листопада 2018 року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

25 травня 2019 року Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти".

Українські моряки разом з 11 політв'язнями повернулися в Україну 7 вересня в рамках обміну утримуваними особами. Це сталося більш ніж через два місяці після закінчення терміну, коли РФ мала виконати рішення Міжнародного трибуналу ООН. При цьому Росія досі не повернула Україні кораблі, що є одним із пунктів рішення трибуналу.