UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звільнені з колоній РФ Прімов та Ваїтов повернулися до окупованого Криму

Ще вісім років після звільнення вони будуть обмежені у правах і свободах.

Звільнені з російських колоній кримські татари Нурі Прімов і Рустем Ваїтов повернулися у четвер на анексований Росією півострів. Про це поінформувала у Facebook активістка Лутфіє Зудієва.

В інтер'ю політичні в'язні розповіли про те, що під час російського ув'язнення їх підтримувала віра в бога та листи зі словами підтримки, які приходили з України та інших країн.

Як зазначила раніше український омбудсмен Людмила Денісова, незважаючи на звільнення Ваїтов і Прімов ще вісім років будуть обмежені у правах і свободах, оскільки над громадянами України встановлено адміннадзор окупаційною владою РФ. Протягом цього часу вони будуть обмежені у пересуванні та вільному виборі місця проживання.

Ваїтову не можна відвідувати і брати участь у масових та інших заходах, заборонено виїжджати за межі території Сімферопольського району, заборонено перебувати за межами свого будинку з 22 години до 6:00 ранку. Прімову заборонено залишати територію Криму без відповідного дозволу окупантів.

У грудні 2015 року в окупованому Криму затримали чотирьох кримських мусульман за обвинуваченням в участі у севастопольському осередку "Хізб ут-Тахрір". Руслана Зейтуллаєва, названого організатором осередку, засудили до 15 років колонії. Ферат Сайфуллаєв, Рустем Ваїтов і Нурі Прімов отримали по п'ять років виправної колонії загального режиму.

Захисники заарештованих і засуджених у "справах Хізб ут-Тахрір" вважають переслідування вмотивованим за релігійною ознакою. Правоохоронні органи РФ переслідують переважно кримських татар, українців, росіян, таджиків, азербайджанців і кримчан іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Однак міжнародним правом забороняється запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.

Заступниця постпреда президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева повідомляла про те, що всі матеріали щодо кримчан у рамках "справ Хізб ут-Тахрір" передають в міжнародні суди, зокрема в суд ООН, як переслідування з боку РФ за етнічною та релігійною ознаками.