UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зміна місця реєстрації: як це зробити під час воєнного стану

До війни цей можна було зробити онлайн.

Через повномасштабне вторгнення Росії українці живуть в правових умовах воєнного стану. В цей час деякі послуги обмежені або недоступні.

Читайте також: Зміна місця реєстрації переселенців у «Дії»: куди звертатися для продовження виплат

Юристка Тетяна Петрик пояснила, як відбувається зняття з місця реєстрації під час дії воєнного стану.

Вона підкреслила, що на сьогодні зняття з реєстрації місця проживання є достатньо складною процедурою. Великою мірою на це впливає воєнний стан.

«Справа в тому, що цей правовий режим передбачає обмеження права людини вільно обирати місце свого проживання. Це означає, що військові адміністрації уповноважені окремими розпорядженнями обмежувати право на зняття людей з реєстрації. Також обмеження стосуються перебування на певних територіях. Тому порядок зняття з реєстрації місця проживання суттєво змінився. Проте, деякі загальні особливості залишаються актуальними», – розповіла вона.

Особливості процедури зняття з реєстрації під час воєнного стану

Перш за все, потрібна заява про зняття з реєстрації місця проживання від особи, яка планує це зробити. Також це може бути заява щодо виїзду на постійне місце проживання. Коли йдеться про іноземця чи особу без громадянства, може бути заява на підставі документу, в якого сплинув термін дії. Це нерідко буває тоді, коли іноземець планує повертатися до країни свого громадянства.

Іноді виникають питання, чи можна зняти особу з реєстрації без її згоди. Звісно, за відповідною заявою, поданою власником житла, це можливо зробити. Проте, часто така ситуація потребує судового розгляду справи. Тож, якщо казати про шляхи, за якими відбувається зняття з місця реєстрації, то це можуть бути позасудовий та судовий варіанти. Коли цікавить зняття з реєстрації місця проживання без згоди, здебільшого йдеться саме про другий з цих форматів. Винятком є ситуація, коли у власника житла є паспорт та довідка про ІПН особи, яку він планує зняти з місця реєстрації.

Щодо зняття з реєстрації місця проживання дитини, то ініціаторами такого рішення можуть бути не лише батьки, а й служба у справах дітей. Приміром, це має місце при усиновленні.

Як відбувається процедура зняття з місця реєстрації

Коли особа висловлює добровільну згоду на зняття з реєстрації, вона подає заяву та супутні документи для зняття з реєстрації місця проживання до виконкому відповідної ради або ЦНАП за місцем, де знаходиться житло.

Якщо ж згоди немає, а власнику житла таки вдалося, за наявності документів особи, зняти її з реєстрації, це не є стовідсотковою запорукою того, що суду неодмінно можна буде уникнути. Така особа може звернутися до суду, якщо були підстави на те, аби не знімати її з місця реєстрації.

У випадку зняття з реєстрації через суд, власник складає позовну заяву, додає копію свого паспорту та довідки про ІПН, додає документ про право власності на нерухомість та її техпаспорт. Також він сплачує судовий збір. Коли рішення набирає законної сили, виникає підстава для звернення до ЦНАП за місцезнаходженням нерухомості.

У випадку зняття з реєстрації через суд, власник складає позовну заяву, додає копію свого паспорту та довідки про ІПН, додає документ про право власності на нерухомість та її техпаспорт. Також він сплачує судовий збір. Коли рішення набирає законної сили, виникає підстава для звернення до ЦНАП за місцезнаходженням нерухомості.

До повномасштабного вторгнення Росії була можливість оформити зняття з реєстрації через портал «Дія». Однак саме зараз така опція недоступна, що пов’язано з особливостями військового обліку та мобілізаційних процесів в часі війни.

До повномасштабної агресії РФ, не за місцем прописки або без реєстрації в Україні проживало 6,8 мільйона осіб. Нагадаємо, чи може власник житла виписати людину з квартири без її згоди.