Законопроект № 4358 «Про внесення змін до деяких законів України про охорону здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну», який в п'ятницю розгляне Верховна Рада, не відповідає міжнародним стандартам і зіграє на руку лише гравцям нелегального ринку сигарет, вважає «Ділова столиця».
Законопроект суперечить Директиві ЄС.Так, наприклад, ініціатор закону нардеп Лада Булах пропонує заборонити будь-які добавки в тютюнові вироби, проте Директива ЄС забороняє лише ароматичні та смакові. Добавки необхідні при виробництві. Зокрема, при висушуванні тютюну йде цукор, який потім додають штучно.
Директиві ЄС суперечить і пропозиція заборонити продаж і виробництво сигарет в пачках з закругленими краями. Як пояснює видання, в ЄС дозволено продавати і виробляти такі пачки за умови, що текст-попередження про шкоду куріння площі буде не меншим, ніж на пачках з прямокутними краями.
Заборона на продаж сигарет особам молодше 21 року, пропонована Булах, також викликає питання. «Людина може купувати алкоголь, служити в армії, голосувати на виборах і бути обраною, вступати в шлюб, розпоряджатися майном, а пачку сигарет купити не може», - зазначає ЗМІ.
Інша радикальна пропозиція нардепів - заборона на видиму викладку тютюнових виробів - може завдати серйозної шкоди бізнесу. «На думку експертів, заборона на викладку призведе до стрімкого скорочення офіційних точок продажів. Перш за все кіосків, які вже пережили два карантину, але навряд чи переживуть необхідність переобладнання і перепрофілювання через нового закону», - пише видання.
Скорочення точок продажів легальної продукції разом з іншими ініціативами нардепів, швидше за все, приведуть до зростання тіньового ринку тютюнових виробів. Контрафакт і контрабанда стануть більш затребувані, а якість таких виробів ніхто не може гарантувати. Станом на жовтень, нелегальні цигарки вже становили 10% всього ринку тютюну.
«Ця цифра напевно виросте в разі прийняття законопроекту, адже світовий досвід показує: якщо курця позбавляють можливості легально дістати тютюн, він часто не кидає курити, а шукає нові можливості знайти тютюн», - підкреслює видання.
При цьому Булах та співавтори наполягають на тому, щоб перехідний період становив лише рік, в той час як в ЄС на підготовку до нових норм передбачено не менше двох років.