UA / RU
Підтримати ZN.ua

Журналіст Юрій Ніколов став лауреатом гарвардської премії Лайонса за антикорупційні розслідування

Розслідування Юрія Ніколова зекономили для України мільярди гривень на закупівлях.

Редактор проєкту антикорупційних розслідувань «Наші гроші» та автор статей для «Дзеркала тижня» Юрій Ніколов став цьогорічним лауреатом гарвардської [blink title="премії Луїса М. Лайонса" headinfo="Премія Луїса М. Лайонса за сумління та чесність у журналістиці"]Випуск 1964 року заснував премію імені Луїса М. Лайонса на честь куратора Німанської фундації, який вийшов на пенсію того ж року після чверті століття керівництва цією установою. Лайонс був рішучим захисником свободи преси. Будучи куратором Фонду Німана, він відкрив нові горизонти, урізноманітнивши клас стипендіатів, включивши до нього жінок, представників меншин та міжнародних стипендіатів. Нагорода присуджується за прояви сумління та доброчесності з боку окремих людей, груп чи інституцій у сфері комунікацій.[/blink] за совість і чесність у журналістиці.

Стипендіати випуску 2024 року [blink title="Німанського фонду" headinfo="Фонд Німана"]Німанський фонд журналістики Гарвардського університету виховує лідерів журналістики, сприяє інноваціям та підвищує стандарти професії. Починаючи з 1938 року, понад 1 700 журналістів зі 100 країн світу отримали стипендії Німана. Фонд також публікує Nieman Reports, вебсайт і друкований журнал, що висвітлює лідерство в журналістиці; Nieman Journalism Lab, веб-сайт, що висвітлює майбутнє новин, інновацій та найкращих практик в епоху цифрових медіа; і Nieman Storyboard, веб-сайт, що демонструє виняткову наративну журналістику та нехудожній сторітелінг.[/blink] журналістики Гарвардського університету зазначили, що роботи Ніколова доводять, що незалежна журналістика на сторожі суспільного блага можлива навіть у країні, яка перебуває у стані війни, де ЗМІ працюють в умовах жорстких обмежень і висвітлення корупції в уряді є особливо чутливим.

Зокрема у 2023 році журналіст писав для ZN.UA про корупцію у Міністерстві оборони на закупках харчів («яйця по 17 гривень») та турецьких зимових курток (які виявилися літніми) для українських військових. Його розслідування призвели до кадрових перестановок у відомстві, зокрема відставки міністра Олексія Резнікова.

Читайте також: Резніков підвів себе під юридичний монастир у справі курток, дозволивши їх прийомку без перевірки якості – журналіст Юрій Ніколов

«Гучні корупційні розслідування Ніколова проливають світло на важливість викривальних репортажів навіть у найскладніших обставинах. Із великим особистим і репутаційним ризиком для себе Ніколов вимагає підзвітності у використанні державних коштів, навіть у той час, коли його країна продовжує боротися з російським вторгненням».

На початку 2024 року Ніколов повідомив про спробу залякати його: невідомі чоловіки прийшли до будинку, де він живе з матір’ю, і постукали в двері, називаючи його «зрадником» і «ухильником від призову», посилаючись на його роботу з викриття корупції під час війни. Ніколов також зіткнувся з переслідуванням з боку анонімних прихильників влади в Інтернеті, які ставлять під сумнів не лише його репортажі, але й його лояльність до України. Тоді правоохоронці розпочали кримінальне провадження через перешкоджання його журналістській роботі.

Читайте також: Поліція встановила пʼятьох осіб, які ломились у квартиру журналіста Юрія Ніколова​

Коли Ніколова запитали про його публікації щодо корупції в Міноборони, які деякі вважають «шкодою для армії», він заявив: «Я хочу, щоб у нас було більше засобів протиповітряної оборони… Якщо гроші розкрадаються, ми не отримаємо ракет».

Фонд Німана вказує, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну у 2022 році створило безпрецедентні виклики для українських журналістів. Медіа-організаціям довелося мати справу з проблемами безпеки, серйозними економічними труднощами та кадровими проблемами, спричиненими призовом репортерів до армії або виїздом з країни в пошуках безпеки за кордоном. Незважаючи на ці проблеми, українські репортери відіграли вирішальну роль в інформуванні аудиторії в Україні та за кордоном про зусилля своєї країни, спрямовані на захист від російського вторгнення.

Читайте також: Бізнесмен Гринкевич принаймні двічі був фігурантом кримінальних справ через корупційні оборудки – Ніколов

На своїй сторінці у Facebook Юрій Ніколов зауважив, що премію присудили не за конкретний журналістський матеріал, а за сукупний результат, який призвів до змін. За його словами, у державних закупівлях «знизився рівень корупції».

«Зміни, яких ми досягли в закупівлях і сфері боротьби з корупцією, вражають навіть мене. Справді, ми ніколи в історії ще не були такими ефективними як сьогодні. Ми витягнули НЕзбройні закупівлі військових в Prozzoro і лише за 2023 рік зекономили держбюджету 8 мільярдів гривень на харчах за оцінкою Рахункової палати. Зараз боремось за публікацію будівельних кошторисів, бо там точно буде корупційна мекка», ‒ додав журналіст у коментарі для «Детектор медіа».

Ніколов зазначив, що він із командою проєкту «Наші гроші» є «лише маленькою частиною цих змін». На його переконання, усі зрушення на рівні законів і кадрових змін стали можливі завдяки Центру протидії корупції. 

«Тому ця премія вручається мені лише за те, що я обличчя історії. Але насправді ‒ я не один. Це премія всім нам. За те, що ми мали сміливість говорити про проблеми під час війни і добиватися справжніх змін, аби злодії не вкрали всі наші гроші, які потрібні нам на снаряди», ‒ підсумував Ніколов.

Читайте також: Внутрішній фронт. Хто й навіщо тисне на антикорупційних журналістів і активістів

Усі статті Юрія Ніколова для ZN.UA можна почитати за посиланням, зокрема останню з них про те, як «Міністерство Галущенка злило державні обленерго в приватні руки ‒ хто отримає мільярдні потоки»?