Незважаючи на те, що уряд схвалив законопроект про добровільний військовий облік жінок усіх професій, крім медиків, вже зараз у Збройних Силах України служать понад 40 тис. жінок, вісім тисяч з яких займають офіцерські посади.
Парамедикиня та прес-офіцерка ЗСУ на Донецькому напрямку Маргарита Рівчаченко в інтерв’ю «НВ» розповіла, що треба знати жінкам перед вступом до ЗСУ і до чого слід підготуватися.
«Перше, що я б порадила, — це поговорити, як-то кажуть, «без купюр» з жінкою, яка вже служить на тій же посаді, на яку ти збираєшся. Коли до мене звертаються дівчата, запитують, як бути парамедиком, як бути прес-офіцеркою, перше я кажу: якщо у вас є можливість не долучатися до армії, то не долучайтеся. Я розказую всі мінуси армійського життя. І якщо дівчина після цього всього каже «але я все одно готова» — то вона пройшла перше випробування. Далі вже можна говорити про те, як саме долучатися»,- розповіла вона.
За її словами насправді є дуже багато моментів, з якими може зіштовхнутися військовослужбовець не залежно від статі.
«Чи готові ви жити, наприклад, в одному приміщення з незнайомими людьми 24/7, не маючи свого власного простору, не маючи можливості усамітнитися, не маючи можливості розпоряджатися своїм часом. І так буде не день, не два, а декілька місяців. Якщо відповідь позитивна, йдемо до наступного питання. Чи готові ви до того, якщо ви йдете на посаду стрільця, снайпера, кулеметника, увійти в безпосередній контакт з ворогом? Чи готові ви опановувати певні нові знання?», –відмітила Маргарита Рівчаченко.
На її переконання, фізична підготовка насправді не настільки важлива, як моральна, психологічна підготовка і надійний тил.
«Якщо в вас є родина, друзі, які готові не тільки підтримувати вас морально, але інколи могли вам швидко вислати речі, або комусь зателефонувати, розв'язувати питання, які можуть виникнути в вашому цивільному житті. Вам потрібні ці зв’язки, щоб робити це дистанційно. І це насправді речі, про які люди забувають. Коли ти долучаєшся до лав армії, в тебе не зникає все інше життя. У тебе просто з’являється ще більше зобов’язань і ще більше роботи. Тому треба також до цього бути готовим», – розповіла вона.
Також парамедикиня зазначила, що треба пам’ятати, що назад шляху немає. І якщо не сподобалося, то не можна просто піти додому. Навіть якщо людина не підписуєте контракт, а йде як мобілізований військовослужбовець, це значить службу до особливого розпорядження або рішення президента, коли він скасовує воєнний стан.
Що стосується труднощів, з якими стикаються саме жінки, то не вирішеними до кінця залишаються питання жіночої форми, забезпечення певними засобами гігієни, препаратами, які повинні бути тільки в жінок, але ситуація змінюється на краще.
«Усі питання гігієни і подібні треба брати в свої руки. Я завжди раджу дівчатам підготувати свою аптечку, крім звичайної, якою ви користуєтеся при травмах. Це аптечка від різних видів болю, обов’язково — всі гігієнічні засоби в кількості, помноженій на десять. Інколи в тебе не буде можливості щось купити, інколи ти можеш залишити десь речі. Треба, щоб всього було з запасом. Мабуть, це найголовніше», - зазначила Маргарита Рівчаченко.