Житель міста Дубно Максим Кривош («Максим Плохой») у вівторок, 21 липня, захопив і 12 годин утримував у Луцьку автобус із заручниками. Кривош вимагав від політиків, олігархів і духовенства визнати себе «терористами в законі», а також подивитися фільм «Земляни» про експлуатацію тварин людьми.
Серед заручників автобуса були діти, люди похилого віку і вагітна жінка. Увечері 21 липня правоохоронці штурмували автобус, людей звільнили, а самого «Плохого» затримали. Трьох осіб Кривош погодився відпустити за годину до штурму, але при спробі звільнити дитину стріляв у поліцейського.
Стрілянина на Театральній
Вранці 21 липня Кривош сів до автобусу «Краснилівка-Берестечко» як звичайний пасажир - момент, коли він заходить до салону з великою спортивною сумкою на плечі, потрапив в об'єктив камер відеоспостереження. При собі він мав зброю і вибухівку.
Захопивши автобус, він забажав, аби його припаркували на Театральній площі, неподалік від будівлі ГУ Нацполіціі Волинської області. Очевидці повідомляли, що чують звуки стрілянини. Як стало відомо згодом, зловмисник двічі вистрілив у бік прибулих на місце поліцейських.
О 9:25 він зателефонував до поліції, представившись «Максимом Плохім», і заявив про захоплення заручників. На той час в автобусі перебувало 20 людей. Голова МВС Арсен Аваков вилетів до Луцька, до площі стягнули поліцію, спецпризначенців, Національну гвардію і БТРи.
«З Днем Антисистеми»
Згодом зловмисник все ж висунув вимоги, оприлюднивши їх на сторінці в Twitter. Він привітав усіх з днем антисистеми і заявив, що «держава - це терорист номер один».
Чоловік вимагав від перших осіб держави, очільників судів, міністерств, прокуратури, парламенту і церков записати відеозвернення, в якому вони скажуть, що є «терористами в законі», а президент Володимир Зеленський мав записати звернення із закликом: «Фільм «Земляни» 2005 року - дивитися всім».
Якщо його вимоги не будуть виконані, Кривош обіцяв підірвати дві бомби в автобусі та ще одну - «в іншому людному місці». Втім, у поліції не змогли підтвердити існування другого вибухового пристрою, яким зловмисник міг керувати дистанційно.
В одному зі своїх останніх дописів у Twitter «Плохой» написав: «Ау, журналісти ...». А також вимагав від пасажирів захопленого автобусу зв'язатися зі ЗМІ, зателефонувати родичам, щоб ті зв'язалися з журналістами.
Український журналіст Юрій Бутусов у розмові зі зловмисником повідомив, що готовий приїхати, якщо той погодиться відпустити дітей і жінок. Але Кривош запідозрив у журналістові поліцейського і кинув слухавку.
Власні погляди на життя Кривош публікував в акаунті у Twitter «Максим Плохой» і на однойменному YouTube-каналі. Він називав себе ворогом держави і системи, а також «апологетом свободи», і часто публікував цитати і витяги зі своєї книги «Філософія Злочинця», в якій описує досвід відбування покарань в колонії і світогляд.
Зараз акаунти «Плохого» в соцмережі та на відеохостингу заблоковані.
Від семінариста до терориста
Журналісти «Слідства.Інфо» дізналися, ким є чоловік, який захопив автобус. Максим Степанович Кривош народився в селищі Гай Оренбурзької області Росії 44 роки тому, згодом переїхав до України, отримав громадянство.
Навчався в семінарії, але розчарувався в церкві. Кілька разів судимий за незаконне зберігання зброї, бандитизм і вимагання в особливо великих розмірах. В останній раз притягувався в 2005 році, його засудили на 8,5 років позбавлення волі.
Зареєстрований у місті Дубно на Рівненщині, але у нього «багато знайомих у Луцьку». Знайомі характеризували його як загалом адекватну, але дивакувату людину, яка часто змінювала телефонні номери і не любила говорити про себе.
Своєю чергою міністр Аваков характеризував Кривоша як людину, особистість якої сформувалася в кримінальному середовищі. У «Філософії Злочинця» автор саме в'язницю вважає «фундаментом держави».
«Фільм цей («Земляни»- ред.), про який говорить людина, хороший. І не треба бути таким довбнем, щоб влаштовувати такий кошмар на всю країну - можна подивитися і без цього. Він намалював свій світ у голові, він придумав свою помсту цьому світу, сформулював якісь тези ... Це такий собі кримінальний світ, який довго сидів у в'язниці, намалював власні поняття справедливості і цінності людського життя », - зазначив він.
На Кривоша також зареєстрована торгова марка «Ямогу». У футболці з цим логотипом чоловік позує на фотографіях у «ВКонтакте» та інших соцмережах, він же прикрашає обкладинку його книги.
Місцеві ЗМІ повідомляли, що чоловік проходив лікування в психіатричній лікарні, у нього була діагностована шизофренія. Але в Міністерстві внутрішніх справ цю інформацію спростували.
«Люди в автобусі в поганому стані»
З моменту захоплення автобусу Максим Кривош вважав за краще спілкуватися за допомогою телефону: дзвонив, писав у соціальних мережах.
Міністр внутрішніх справ Максим Аваков просив українців «бути обережнішими у висловлюваннях», оскільки у злочинця смартфон і він «може бачити і чути всі коментарі». У спілкуванні з журналістами заручники відзначали, що Кривоша «нервує те, що про нього пишуть», як і мовчання влади у відповідь на його вимоги.
Утримуючи людей, Кривош неодноразово заявляв, що готовий підірвати автобус, «давав президенту півгодини» на запис відеозвернення, і повідомляв, що «люди в поганому стані, є поранений».
«Усі вимоги виконуються - я відпускаю людей. Поліція не йде мені назустріч. Жодного кроку ми не бачили, самі провокації. Заручники в поганому стані. Повний автобус. Одну людину поранено, одна вагітна, одна дитина [...] Жоден г**дон з тих перерахованих мною, не встиг викласти в мережу відеозвернення - ані Зеленський, ніхто - про те, що я просив », - сказав він під час телефонної розмови з журналістами «Волинських новин».
Згодом Президент Зеленський все ж поговорив з Кривошем, розмова тривала 7-10 хвилин. Крім глави держави, зі зловмисником дев'ять годин вели переговори психологи і правоохоронці.
«Людина хотіла лише одного, щоб були виконані його вимоги [...] Ми з ним говорили 7-10 хвилин. Ми домовилися, що він зробить перший крок. Він відпустить кількох наших людей. Я попросив його відпустити пораненого, вагітну жінку і дитину. Він сказав, що пораненого не існує, що це був блеф. Тому домовилися, що він відпустить три людини і я після цього запишу відео », - розповів Зеленський.
Зеленський дійсно записав короткий ролик, закликавши українців подивитися фільм «Земляни», і виклав на своїх офіційних сторінках. Згодом відео було видалено, а замість нього з'явилося інше, в якому президент привітав правоохоронців з вдалим завершення спецоперації зі звільнення заручників.
Близько 19:00 чоловік пішов на контакт і дозволив поліцейським передати захопленим людям воду, її відніс до автобусу заступник голови Національної поліції, генерал Євген Коваль. Чому саме він і навіщо потрібно було ризикувати поліцейським такого рангу, у МВС не уточнили. А після розмови Кривоша із Зеленським та публікації ролика, Ковалю вдалося домовитися про звільнення трьох заручників: літньої жінки, підлітка і вагітної жінки.
Однак при спробі поліції звільнити ще й дитину, «Плохой» вистрілив, ледь не поранивши Коваля.
За словами Володимира Зеленського, від варіанту силового звільнення заручників спочатку відмовилися - щоб не наражати на небезпеку пасажирів. Але увечері 21 липня автобус все ж взяли штурмом, постраждалих унаслідок операції немає.
Сам «Плохой» був затриманий до штурму: чоловік вийшов з автобуса і підняв руки. Кілька секунд простояв нерухомо, а потім розвернувся в бік поліцейських і знову підняв руки. Після затримання правоохоронці вилучили у нього вогнепальну зброю і гранати.
Водночас на опублікованих в мережі відео видно, що штурм автобусу розпочався вже після того, як зловмисник здався поліції. У міністерстві пояснюють: у злочинця могла бути зброя під одягом.
Спільник у Харкові - вибухи в Луцьку
Того ж дня в Харкові затримали 44-річного чоловіка, якого слідство вважає спільником Кривоша. Під час обшуку у нього вилучили 6 корпусів ручних гранат (чотири РГД-5 і дві Ф-1) і 6 запалів до них, три навчально-імітаційних запали, два пістолети ТТ і Дрейзе і 100 патронів, а також гладкоствольну рушницю та 122 патрони до неї .
За словами голови Харківської поліції Валерія Сокуренка, затриманий вже співпрацює зі слідством. Водночас слідчі не виключають, що у Кривоша можуть бути й інші спільники, їх особи встановлюються.
Служба безпеки України відкрила справу за ч.1 статті 258 Кримінального кодексу - захоплення автобусу в Луцьку розслідується як терористичний акт. Однак в МВС вважають, що на Кривоша чекає тривале, але не довічне ув'язнення.
Водночас вчорашній день запам'ятався не лише захопленням заручників у Луцьку. 21 липня на одному з київських ринків вилучили та знешкодили два вибухові пристрої - про можливий теракт поліції повідомив невідомий. Також повідомлялося про «замінування» вокзалу та аеропорту «Київ» у Жулянах.
У Луцьку невідомі обстріляли будівлю главку поліції Волинської області в той час, коли там проводив екстрену нараду Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
У Нацполіціі вирішили посилити заходи безпеки в дев'ятьох областях: Вінницькій, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій та Чернівецькій.
Крім того, Аваков запропонував нагородити Євгена Коваля, який носив воду заручникам. Крім подій у Луцьку, Коваль відомий розслідуванням справи про вбивство журналіста Павла Шеремета. Під його керівництвом були затримані Андрій Антоненко, Юлія Кузьменко та Яна Дугарь, хоча їх причетність до справи викликає безліч питань як у експертів, так і в українському суспільстві.