Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю The Times of Israel, опублікованому 19 січня, зазначив, що у Донбасі "кількість обстрілів значно скорочується". Однак, тенденції зменшення вогню на сході України не спостерігається, повідомив Bihus.Info.
"Є дуже складні питання. Я бачу прогрес, оскільки кількість обстрілів значно скорочується. Але все ще присутні", - відповів Зеленський на питання "Чи є прогрес у досягненні миру на Донбасі".
Але це твердження голови держави не є правдивим. Про це свідчать щоденні звіти Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ за січень 2020 року. У звітах СММ ОБСЄ, які спостерігачі робили протягом двох тижнів перед інтерв'ю Зеленського (4-18 січня поточного року), переважає інформація про те, що кількість порушень припинення вогню у порівнянні з січнем 2019 року збільшилася.
Наприклад, 17 січня поточного року у зоні ООС представники СММ ОБСЄ зафіксували 690 вибухів, а в той самий період минулого року – 280. Тобто у 2019 році кількість вибухів у зоні бойових дій була майже втричі меншою. Окрім того, 16 січня спостерігачі зафіксували 280 вибухів, у той же день 2019 року в зоні ООС – 140 вибухів.
За два тижні перед інтерв'ю президента СММ ОБСЄ опублікувала 13 звітів щодо кількості порушень режиму припинення вогню в Донецькій та Луганській областях. У чотирьох з них вказано, показник порушень режиму тиші одночасно в обох областях збільшився. Про зменшення кількості порушення припинення вогню в Донецькій та Луганській областях одночасно йдеться лише у двох звітах.
У звітах СММ ОБСЄ за три попередні місяці також не спостерігається тенденція зменшення вогню в Донбасі. У грудні у семи звітах спостерігачів йдеться про збільшення кількості обстрілів в обох областях одночасно. Зменшення кількості порушень режиму тиші вказане лише у трьох звітах. У листопаді – чотири звіти про збільшення кількості обстрілів, і лише три про зменшення. У жовтні в сімох звітах зазначене одночасне збільшення кількості обстрілів, у чотирьох – зменшення.
Окрім того, про збільшення кількості обстрілів у Донбасі заявляв і міністр закордонних справ України Вадим Пристайко.
"Що стосується Мінського процесу і збільшення обстрілів, ми звісно стурбовані цим. Ми обговорювали це з новим чинним головою ОБСЄ, що це означає – спроби зриву процесу чи збіг багатьох факторів, які призвели до зростання обстрілів", - зазначив Пристайко 20 січня 2020 року, під час спільної пресконференції з головою ОБСЄ Еді Рамою. Тобто на наступний день після того, як ізраїльське видання опублікувало інтерв'ю Володимира Зеленського із протилежним твердженням.
Нагадаємо, 9 грудня у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі. Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ і продовження розмінування.
За словами міністра оборони Андрія Загороднюка, повне перемир'я планували почати з 1 січня. Однак бойовики продовжують обстрілювати українські позиції.
Тристоронній контактній групі в Мінську вдалося узгодити тільки одну з дев'яти, визначених Україною, можливих нових ділянок розведення військ на лінії зіткнення на Донбасі.