Президент Володимир Зеленський підписав закон про посилення відповідальності за злочини проти статевої недоторканності дітей і запровадження єдиного реєстру осіб, засуджених за ці злочини. Згідно інформації, що розміщена на сайті Верховної Ради, 13 січня проект закону №0887 було повернуто до парламенту за підписом глави держави.
Верховна Рада підтримала згаданий законопроект в цілому 19 грудня, за нього проголосували 325 народних депутатів.
Документ впроваджує єдиний реєстр осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості неповнолітніх, і посилення відповідальності за злочини, вчинені проти статевої свободи та статевої недоторканності.
Отримати інформацію про те, чи є певна особа внесеним до цього реєстру, зможуть керівники дошкільних, середніх, позашкільних установ, а також заклади охорони здоров'я та інші, які зобов'язані здійснювати нагляд за малолітніми особами або надавати їм послуги медичного, навчального та соціального характеру, при прийомі людини на роботу, а також керівники органів влади, місцевого самоврядування та особи, які бажають перевірити свою наявність у ньому.
Усі особи з цього реєстру будуть зобов'язані повідомляти правоохоронців про зміну місця проживання або роботи.
Пункти про добровільної хімічної кастрації з тексту законопроекту вилучили.
Доопрацьований проект 0887, успадкований депутатами від парламенту попереднього скликання (під час роботи якого був зареєстрований під номером 6607), є результатом дворічної дискусії правників та експертів. Він, серед іншого, передбачав добровільну хімічну кастрацію злочинців, хворих на педофілію, і засуджених за відповідними статтями Кримінального кодексу, а також "напівзакритий" реєстр засуджених за злочини проти статевої свободи неповнолітніх. Однак Україна виявилася не готова до запровадження добровільної хімічної кастрації. Подекуди контраргументом стала корупційна складова, когось переконали в основному шкідливі для організму наслідки застосування препаратів для хімічної кастрації.
Крім того, законодавці зрівняли санкції за вбивство, поєднане з сексуальним злочином, із санкціями за повторний сексуальний злочин щодо неповнолітніх. Але це чи не спонукає злочинців не лише вчинити сексуальне насильство, але і вбити жертву, оскільки покарання загрожує ідентичне або навіть менше, а ще - свідчити в суді буде нікому.
Детальніше про законопроект і повёязані з ним ризики читайте в матеріалі Михайла Каменєва і Степана Золотаря "Списки педофілів для педагогів. Чи захистить дітей реєстр сексуальних злочинців?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".