США шукають нові способи захисту суверенітету України, оскільки Мінський процес зайшов у глухий кут. І саме тому посилюються дискусії про доцільність розширення військової допомоги.
Про це в інтерв'ю Deutsche Welle сказав колишній заступник Генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу. Він звернув увагу на заяву міністра оборони США Джеймса Меттіса, в якій він розповів, що у Вашингтоні активно обмірковують можливість передачі Україні летального оборонного озброєння.
"Як друг України, я сподіваюсь, що США знімуть заборону президента Барака Обами для того, щоби надати Україні засоби для самооборони. Це стало би й підтримкою Курту Волкеру в його спробах досягти врегулювання шляхом переговорів, якщо росіяни усвідомлять, що не зможуть безкарно зберігати статус-кво, включно з їхніми щоденними атаками на українські сили", - зазначив Вершбоу.
Він також вважає, що передача американської зброї українським військовим цілком можлива і частково залежить від того, чи будуть позитивні зрушення на переговорах у Мінську.
"Якщо Росія полишить свій обструкціоністський підхід до переговорів і почне серйозно говорити про виконання "Мінська", тоді потреба в наданні цієї зброї, можливо, відпаде. Але США сигналізують і про те, що продовження застою на переговорах може призвести до надання летальних оборонних озброєнь Збройним силам України, таких як протитанкова зброя. Звісно, США з 2014-го року надають і інше сприяння, і, здається, міністр оборони Меттіс вказав на те, що вже існуючі форми допомоги залишатимуться для того, щоби українські сили могли ефективніше себе захищати", - впевнений екс-заступник Генсека НАТО.
Вершбоу не сумнівається, що якщо США таки передадуть Україні летальне озброєння, Москва буде гостро критикувати це рішення, зокрема, у своїй пропаганді.
"Зараз вони мають односторонню перевагу, яка дозволяє їм безкарно атакувати українські сили за допомогою ракет та артилерійських систем. Але думаю, що надання летальних оборонних озброєнь поліпшить шанси досягти розв'язання шляхом переговорів. Ця зброя не призначена для здобуття Україною військової перемоги. Це створення рівних умов для поліпшення шансів на рішення під час переговорів відповідно до мінських угод", - зазначив Вершбоу.
Раніше американське видання The Wall Street Journal повідомило про те, що Державний департамент і Міністерство оборони США розробили план поставок оборонних озброєнь Україні і домагаються його схвалення Білим домом. Як повідомляє видання, офіційні особи вважають, що постачання зброї Україні дозволять запобігти агресивним діям Кремля на сході країни.
Як писав у своїй статті для DT.UA Юрій Бутусов, країни Заходу не виробили чіткої доктрини надання військової допомоги Україні, внаслідок чого постачання Києву озброєнь стало предметом ситуативних рішень.
За його словами, західна дипломатія наполягає на необхідності припинити конфлікт в Донбасі та знизити ескалацію бойових дій, проте політики країн Заходу не пояснили своїм військовим, як саме можна домогтися виконання цих цілей.
Детальніше про проблемні аспекти американської військової допомоги Україні читайте у статті Юрія Бутусова "Військова техніка США для України: політичний символізм і цілепокладання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".