Мер міста Енергодар Дмитро Орлов повідомив, що частина співробітників російської компанії "Росатом", раніше привезених на Запорізьку АЕС, та частина українських співробітників, залишили окуповане місто.
"Щодо працівників атомної станції, то у нас є інформація, що частина колабораціоністів, які підписали контракти з Росатомом (...), поїхала з міста. Також частина персоналу Росатома, привезеного з російських АЕС, — їх небагато, до 100 фахівців — залишили місто наприкінці минулого тижня", повідомив Орлов, слова якого цитує "Українське радіо".
"Те, що вони зробили з Каховською ГЕС, вплинуло на настрій тих фахівців, які досі залишаються в Енергодарі. Вони усвідомлюють, що противник зможе зробити будь-який крок", - зазначив мер.
Вибухівка на ЗАЕС, додав міський голова, була завезена ще майже рік тому: "Був замінований периметр станції, заміноване все узбережжя Каховського водосховища. А з початку цього року росіяни почали в хаотичному режимі мінувати, можливо готуючись до контрнаступу ЗСУ, територію по периметру міста, поля сільськогосподарського призначення. Фактично росіяни використовують атомну станцію як важіль міжнародного впливу для шантажу не тільки України, а й всього світу".
Він додав, що в Енергодарі немає укриттів на випадок вибуху на Запорізькій АЕС. Він пояснив, що це зробили проектувальники електростанції. Вони не припускали, що він може стати об'єктом збройного нападу, і вирішили, що у разі ядерного інциденту буде повна евакуація з Енергодару і на електростанції, і на заводах, розташованих поряд", - сказав мер.
Він пояснив, що зараз в Енергодарі працює 5-6 тисяч працівників Запорізької АЕС. Вони фактично є заручниками росіян, оскільки окупаційна влада не дозволяє їм залишити місто.
Президент України Володимир Зеленський нещодавно попередив в інтерв'ю іспанським ЗМІ, що росіяни можуть спровокувати викиди на Запорізькій АЕС, щоби заморозити бойові дії. За словами президента, один із сценаріїв, які розглядають росіяни, полягає у дистанційному підриві електростанції, коли вона опиниться в руках українців. Зеленський закликав Міжнародну агенцію з атомної енергії провести інспекцію об'єкта.
Докладніше про можливі сценарії розвитку подій читайте у статті Миколи Гаврися "Ситуація на Запорізькій АЕС: можливі варіанти розвитку".