UA / RU
Підтримати ZN.ua

Запаси ракет у Росії закінчуються? Відповідь Reality Check

РФ перепрофільовує ракети, призначені для поразки повітряних цілей чи цілей у морі на ракети, що ціляться в об'єкти на землі. Це свідчить про нестачу озброєння, запевняють деякі міжнародні експерти.

Цього тижня Росія завдала хвилі смертоносних масових ударів по Україні, але деякі експерти з безпеки кажуть, що поставки зброї в країні закінчуються, особливо сучасних високоточних ракет. Експерти з оборони вказали на використання Росією ракет класу «земля-повітря» для ураження наземних цілей як на ознаку нестачі більш відповідних боєприпасів. Про це йдеться у проєкті BBC Reality Check. 

Читайте також: Росія витратила $400–700 млн на ракети для масованого обстрілу України – Forbes

«Ми знаємо — і російські командири (що відповідають за наземні операції) знають — що їхні запаси та боєприпаси закінчуються», — каже сер Джеремі Флемінг, голова британського розвідувального агентства GCHQ.

Росія використовувала багато високоточних ракет для ураження наземних цілей по всій Україні на початку війни, але влітку ці удари припинилися, а деякі західні чиновники з питань оборони заявили, що їхні запаси були суттєво вичерпані.

Докази вичерпання російських ракетних запасів

Російські ракетні запаси є суворо охоронюваною таємницею, і ми не знаємо, на яких матеріалах західні спецслужби базують свої оцінки, але є деякі підказки на знімках, отриманих після останніх атак.

На деяких фотографіях, опублікованих в Інтернеті, видно уламки ракет С-300. Це зброя, початково розроблена для ураження цілей у повітрі, а не на землі.

Уламок російської ракети
ВВС
"Судячи з усього, ці ракети С-300 були перепрофільовані Росією для ураження наземних цілей.Ми уважно вивчили серію зображень, що поширюються в Інтернеті, і підтвердили три фотографії уламків на землі в Україні, які відповідають ракетам С-300 «земля-повітря»", – йдеться в матеріалі. 

Деякі експерти кажуть, що Росія перепрофілює ці боєприпаси, оскільки у Кремля закінчуються більш точні ракети.

«Я впевнена, що вони переглянули свої запаси, подивилися на свою здатність виробляти більше… і зрозуміли, що наступний найкращий спосіб досягти потрібного ефекту — перепрофілювати такі речі, як ракети С-300», — каже Луїза Джонс з британського  McKenzie Intelligence Services.

Використання Росією боєприпасів класу «земля-повітря» для ураження наземних цілей також можна пояснити оперативними обмеженнями, з якими стикаються її військово-повітряні сили над Україною. З самого початку вторгнення російські ВПС не змогли досягти переваги в повітрі.

Читайте також: Війська РФ ударили по Харкову мінімум двома ракетами: у місті проблеми з електроенергією

На закиди російських “воєнних експертів”, які кажуть, що жертви серед цивільного населення спричинили не російські ракети, а українська ППО, співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень Ієн Вільямс каже:

«Зазвичай ви ставите їх (системи ППО) на околиці того, що захищаєте... будь-які [українські] перехоплювачі, які впали, навряд чи впадуть у міській місцевості».

Читайте також: Bloomberg: Ракетний терор Путіна проти України вже провалюється

РФ застосовує протикорабельні ракети для ураження українських міст 

Росія почала війну шквалом ракетних ударів. За оцінками Пентагону, окупанти випустили близько 600 ракет за перші 11 днів від 24 лютого. Атаки тривали з землі, моря та повітря, причому більшість з безпечної території Росії.

Тип зброї Росії включає балістичні та крилаті ракети з пускових платформ «Іскандер», а також крилаті ракети «Калібр» з кораблів і підводних човнів, які дислокуються в Чорному морі.

Війська РФ застосовували й крилаті ракети авіаційного базування Х-101 і Х-555, а також ракети «Точка-У», які стали відомі після загибелі понад 50 людей на вокзалі Краматорська в квітні.

Технічні характеристики ракети Х-101
BBC

Після нападу на торговий центр у Кременчуці наприкінці червня, у результаті якого загинуло щонайменше 20 людей, стало зрозуміло, що використані ракети були або КН-22, або більш сучасний варіант, КН-32.

Це старіші ракети, початково призначені для ураження кораблів, а не наземних цілей, що ще більше посилило думку про те, що російські запаси сучасної зброї можуть закінчуватися.

Нагадаємо, в Україні створили застосунок «єППО», який допоможе збивати ворожі ракети і безпілотники.