UA / RU
Підтримати ZN.ua

Захоплення Росією українських моряків: Рішення Міжнародного трибуналу очікується в 2022 - 2023 рр ..

Росія після цього матиме три місяці на висловлювання своїх заперечень у цій справі.

Заступник міністра закордонних справ України, агент України в міжнародних судових інстанціях у справах проти Росії Євген Єнін заявив, що Україна очікує на рішення Міжнародного трибуналу з морського права у справі про захоплення Російською Федерацією українських моряків і кораблів у Чорному морі в кінці 2022 р. - на початку 2023 р. Про це він повідомив в ході брифінгу в п'ятницю, 22 травня.

"Рішення про подальший перебіг розгляду буде ухвалювати саме арбітражний трибунал, який може, відповідно, або розділити процес на дві стадії: юрисдикційну і, по суті, або об'єднати їх в одну і розглядати як єдине ціле. Ми очікуємо на рішення трибуналу протягом кінця 2022 – на початку 2023 року", - зазначив Єнін.

Наголошується, що Росія матиме три місяці на висловлювання своїх заперечень у цій справі.

"Наша мета - щоб у рішенні арбітражного суду було чітко зафіксовано, що російська сторона порушила вимоги міжнародного морського права, що Росія в майбутньому повинна утримуватися від аналогічних порушень на адресу українських військових кораблів, що Росія повинна виплатити належну компенсацію морякам, МВС і Державі Україна", - заявив Єнін.

За словами Єніна, підготовлений Україною та підписаний меморандум у Міжнародний трибунал складається з правової позиції України щодо того, які саме норми порушила Росія. Зазначається, що документ є конфіденційним.

"Тим не менш, ми можемо говорити про структуру зазначеної шкоди. Перший елемент - це збиток, нанесений Військово-морським силам України: ремонт суден, а також за неможливість використання зазначених суден протягом одного року. Крім того, другий елемент - це матеріальний і моральний збиток нашим морякам, яких незаконно утримували у російській в'язниці (СІЗО) "Лефортово" понад 9 з половиною місяців. Крім того, це збитки Державі Україна за порушення його прав", - сказав заступник глави МЗС.

Читайте також: Вчені заявили про виявлення можливої гробниці Нефертіті

Нагадаємо, 18 листопада минулого року Росія повернула Україні захоплені в 2018 році кораблі ВМС. 20 листопада їх за допомогою буксирів доставили в порт Очакова. При цьому в Москві продовжують стверджувати, що повернення кораблів не пов'язано з рішенням Міжнародного рибуналу ООН з морського права, а є нібито "жестом доброї волі".

Кораблі майже рік простояли в порту окупованої Керчі, а перед виведенням на них проводилися роботи: росіяни заклали пробоїни в бортах катерів. Водночас вони демонтували з кораблів все обладнання, вилучили боєприпаси і документи, привівши катера в непридатність. Те, що росіяни не вкрали, вони зламали і розбили.

Військовополонені моряки повернулися в Україну 7 вересня в межах обміну утримуваними особами, проте РФ не закрила кримінальні справи в їх відношенні і продовжує звинувачувати українських військових у порушенні "російського кордону".

Докладніше читайте в матеріалі Володимира Кравченка "Лист в Гаагу" на ZN.UA.