UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: чи можуть відмовити військовому у наданні відпустки

Для цього мають бути обґрунтовані причини.

Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Багато сміливих чоловіків та жінок стали на захист нашої країни. Під час воєнного стану діють особливі норми надання відпусток. Видання Армія Inform розповіло, коли військовим має надаватися основна відпустка та чи можуть у ній відмовити.

Яка тривалість основної відпустки для військових

Військовослужбовець кожного року може отримати до 30 днів основної відпустки. Вона надається частинами протягом календарного року, за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менш ніж 15 календарних днів.

Читайте також: У Міноборони відповіли на заклики щодо зниження мобілізаційного віку

«До 18 травня 2024 року була чинною норма, що частина відпустки може становити не більш ніж 15 днів. Тобто тепер основна частина відпустки може бути більшою», – йдеться у повідомленні.

Чи можуть військовослужбовцю відмовити у відпустці

Відповідно до законодавства, основна відпустка надається «за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу». Якщо підрозділ укомплектований менш ніж на 70%, не погодити рапорт можуть.

Відмовити також можуть, якщо у відпустку одночасно хоче піти значна кількість військовослужбовців. Зазвичай відпускають по 1-2 людини зі взводу, або до 4 військовослужбовців з роти. Тому в підрозділі має бути графік відпусток. Або військовослужбовці мають між собою домовитися, хто та коли піде у відпустку. Це значно полегшує весь процес.

«Потрібно враховувати обстановку, в якій перебуває підрозділ. Адже вибуття навіть невеликої кількості бійців може значно вплинути на боєздатність», – йдеться у повідомленні.

З певних причин військовому можуть відмовити у наданні відпустки, але така відмова має бути обґрунтованою. Юристи рекомендують робити два примірники рапорту. На одному мають бути номер, дата та підпис того, хто прийняв цей рапорт. Аби потім можна було оскаржувати відмову або бездіяльність. Але на практиці це далеко не завжди працює.

Військові, яким необґрунтовано відмовили у наданні відпустки, можуть звертатися на гарячу лінію Міноборони.

Нагадаємо, уряд змінив правила надання поштових послуг щодо сповіщення військовозобов’язаних громадян, призовників та резервістів. Відповідні зміни Кабмін вніс постановою №747 від 25 червня 2024 року. Зокрема, зміни передбачають, що тепер повістку чи інший документ про виклик до ТЦК відправлятимуть «рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення».