UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: чи можуть притягнути до відповідальності осіб, які виїхали за кордон до 24 лютого

Роз'яснення дав юрист.

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через повномасштабне військове вторгнення Росії. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки у віці від 18 до 60 років.

До 24 лютого 2022 року багато українців перебували за межами України – хтось повернувся, а хтось ні. Юрист Ростислав Кравець розповів Фактам ICTV, чи передбачена якась відповідальність для чоловіків, що виїхали до початку повномасштабної війни та не повернулись.

За словами експерта, відповідальність за неповернення до України під час воєнного стану не встановлена.

«На сьогодні такої відповідальності немає. Народні депутати намагаються, було кілька законопроєктів, які мали на меті запровадити відповідальність за неповернення чоловіків в Україну», – пояснив юрист.

Він підкреслив, що ухвалення такого закону не відповідатиме нормам Конституції України.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи можуть українцю за кордоном вручити повістку

«Що стосується змушування чоловіків повернутись, то насправді це не лише порушення Конституції, а й порушення логіки. Адже надходження в Україну фінансів від заробітчан починає перевищувати надходження від експорту», – додав Кравець.

Юрист зазначив, що запровадження певних штрафів для чоловіків, які повертатимуться, буде порушенням Конституції та прав людини.

«Також законом не передбачена й примусова мобілізація, у разі повернення чоловіка, який був за кордоном до війни», – резюмував він.

Кравець підкреслив, що якщо чоловік отримав повістку, але він якимось чином виїхав за кордон вже після 24 лютого 2022 року та не зʼявився до військкомату, то за це передбачена адміністративна відповідальність. У інших випадках, жодної відповідальності за неповернення немає.

Раніше ми писали, що Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким добровольці також вважатимуться ветеранами війни.