UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: чи має право роботодавець вимагати документи про військовий облік

Такі вимоги існували і раніше.

У 2023 році затвердили нові правила військового обліку в Україні. Кабмін опублікував текст постанови № 1487, якою затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Читайте також: Загальна мобілізація: який порядок проходження ВЛК

Адвокат Богдан Пересада пояснив, чи можуть роботодавці вимагати документи про військовий облік у нових працівників та тих, що вже працював на них раніше.

Він нагадав, що відповідно до нового Порядку на роботодавців покладено певні обов’язки. Так, згідно з пунктом 34, з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

При прийнятті на роботу роботодавець повинен був просити надати йому військово-обліковий документ і лише після цього приймати вас на роботу.

У Порядку, який діяв раніше, було передбачено, що державні органи, підприємства, установи та організації ведуть персональний облік призовників і військовозобов’язаних за місцем їх роботи (навчання), у тому числі на умовах трудового договору (контракту, угоди), строком більш як три місяці.

З метою ведення персонального обліку призовників і військовозобов’язаних на державні органи, підприємства, установи та організації покладається перевірка у громадян під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікових документів (у військовозобов’язаних - військових квитків або тимчасових посвідчень, а у призовників - посвідчень про приписку до призовних дільниць). Приймання на роботу (навчання) призовників і військовозобов’язаних здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки.

По суті, вся інформація, яку може запитати зараз роботодавець, передбачена Порядком як така, яку він повинен мати. На її основі роботодавець повинен вести Списки персонального військового обліку на підприємстві.

Юрист підкреслив, що формально у роботодавця є право просити надати відповідну інформацію у вже працюючої людини, але, він вважає, що при цьому не можна звільнити з роботи, якщо особа не надасть роботодавцеві таку інформацію або ж надасть її у неповному обсязі.

Нагадаємо, як військовий облік жінок буде впливати на працевлаштування.