UA / RU
Підтримати ZN.ua

За рік в Україні побільшало число тих, хто називає українську мову рідною – соцопитування

Також побільшало українців, які в побуті перейшли на українську.

За 2022 рік в Україні на 10% зросла частка громадян, які називають українську мову рідною та почали розмовляти нею у повсякденному житті. Такі дані опублікував  Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.

Якщо у 2021 році цей частка громадян, які вживають українську мову в повсякденному житті, складала 64%, то у 2022-му вона зросла до 71%. Водночас рівень вживання російської мови знизився на майже 10%.

Російська мова лишається поширеною у повсякденному спілкуванні у південному та східному макрорегіонах. Водночас значна частина тих, хто відзначили російську як переважну мову спілкування вдома, послуговуються українською у публічній сфері, при спілкуванні з україномовним співрозмовником тощо.

При цьому у містах півдня та сходу України російська мова повсякденного спілкування досі є поширеною, у той час як жителі селищ та сіл здебільшого україномовні.

Зросла за рік також частка громадян, які вважають українську мову рідною.  Якщо у 2021  році таких було 77%, то за рік число збільшилось до 87%. При цьому українська мовна ідентичність переважає в усіх регіонах України.

Якщо ж говорити про  співвідношення між мовною ідентичністю та мовною практикою, то частина громадян України, які вважають українську рідною мовою, у побуті спілкуються російською. Зокрема це поширено на півдні та сході країни, де майже 40% українців, які вважають рідною українською мовою, вдома здебільшого спілкуються російською.

Читайте також: Більше половини українців проти вивчення російської мови в школі – опитування

Опитування проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова за підтримки програми MATRA методом face-to-face з 13 по 21 грудня 2022 року. Опитано 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.