Президент України Петро Порошенко підписав закон "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо забезпечення прикордонної безпеки держави", яким будуть удосконалені заходи, що застосовуються Державною прикордонною службою України для протидії нелегальній міграції на державному кордоні та іншим правопорушенням у прикордонній сфері.
"Реалізація законодавчого акта дозволить ефективно протидіяти адміністративним правопорушенням на державному кордоні України, у контрольованих прикордонних районах, а також в контрольних пунктах в'їзду-виїзду з або на тимчасово окуповану територію України", - йдеться у повідомленні на сайті глави держави.
Зокрема законом, який набуде чинності наступного дня після публікації, вноситься низка змін до Кодексу про адміністративні правопорушення і вводиться два нових види адміністративної відповідальності.
Відповідно до змін у ст. 185, штраф за злісну непокору законному розпорядженню військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби, які несуть службу з охорони державного кордону, складе від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз – від п'яти до 10 мінімумів). За вчинення таких дій групою осіб будуть карати штрафами від 100 до 300 (зараз - 10-20 неоподатковуваних мінімумів).
Штрафи за порушення іноземцями правил перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію становитимуть 100-300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз - від 30 до 50 мінімумів). Таке ж збільшення штрафів передбачено і за недодержання іноземцями встановленого порядку реєстрації або проживання в Україні за недійсним або прострочених документів, а також за порушення встановленого терміну перебування в Україні, які встановлені на пункті пропуску через державний кордон.
Також в Кодексі про адміністративні правопорушення з'явилася нова стаття 203, відповідно до якої умисне невиконання іноземцем або особою без громадянства рішення уповноваженого державного органу про заборону в'їзду в Україну передбачає штраф у розмірі 100-300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Перетинання або спроба перетинання державного кордону поза пунктом пропуску через пункт пропуску без документів або з підробленими документами передбачає штраф від 200 до 500 мінімумів (зараз 100-200).
Кодекс доповнили також ст. 204, яка стосується порушення порядку в'їзду в район проведення АТО або виїзду з нього. Так, за перетинання або спробу перетинання лінії зіткнення в зоні АТО або некотролируемого ділянки держкордону в цьому районі поза пунктами в'їзду-виїзду або в таких пунктах, але без документів, або без дозволу органів влади будуть карати штрафами від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів. Якщо таке правопорушення буде скоєно групою осіб або правопорушником, щодо якого було застосовано адміністративне стягнення, штраф складе 50-70 мінімумів.
Нагадаємо, що неоподатковуваний мінімум доходів громадян становить 17 грн.
Нагадаємо, з 1 січня на пунктах пропуску на державному кордоні в повному обсязі запрацювала система фіксації біометричних даних громадян 71 держави, у тому числі Росії, та осіб без громадянства. Для створення системи було дообладнано 157 пунктів пропуску та 3 КПВВ на адмінмежі з анексованим Кримом. Введення біометричного контролю, зокрема й на кордоні з Російською Федерацією, сприятиме зміцненню національної безпеки України та ускладнить роботу російських спецслужб, заявив голова Служби безпеки України Василь Грицак.