UA / RU
Підтримати ZN.ua

За останні десять років з України пішло більше 20% винаходів

Патентування за кордоном представляє собою неконтрольований витік інтелектуальної власності України.

За останні 10 років українські заявники в іноземних державах запатентували 12154 винаходи. За той самий час до патентного відомства України було подано 3356 заявок на винаходи, які потім було подано до патентних відомств інших країн, пише в своїй статті для DT.UA професор, міністр освіти і науки України Сергій Квіт.

"Таким чином, з невеликою похибкою можна вважати, що 8798 патентів є "патентами-втікачами", такими, що порушили п.1,2 ст. 37 Закону України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі"", - зазначив він.

Як наголосив міністр, кількість таких патентів становить 22% від загальної кількості отриманих патентів в Україні, але їх потенційна "вага" безумовно вище. "Зважаючи на те, що патенти-втікачі потенційно значно сильніші за патенти, отримані в Україні, хоча б тому, що патентування за кордоном набагато дорожче, ніж у нас, можна стверджувати, що це явище є неконтрольованим відпливом інтелектуальної власності з України. Відповідно, Державна служба інтелектуальної власності України, а також офіси трансферу технологій університетів і наукових установ повинні відслідковувати патентування винаходів від України в інших країнах", - наголосив він.

Міністр також розповів, що згідно із законом патентовласник, починаючи з другого року дії патенту, повинен сплачувати збір за підтримання патенту в силі. В університетах і наукових установах недостатньо грошей для цього. І тому вони відмовляються від сплати зборів, унаслідок чого патент визнається недійсним. Статистичний аналіз показує, що в середньому за останні 10 років частка діючих патентів на винаходи становить усього 65% від кількості отриманих патентів. Попри витрачені сили, час і гроші, а в підсумку більшість результатів наукових досліджень залишаються незахищеними.

"Мало того, за міжнародним законодавством, патент, отриманий в Україні, діє тільки на території України. Відповідно, нашим інтелектуальним продуктом можуть користуватися в інших країнах без дозволу правовласника, тобто ми даруємо результати своєї інтелектуальної, творчої праці іншим країнам", - додав міністр.

Докладніше читайте в матеріалі Сергія Квіта "Беззахисна інтелектуальна власність,або Як подолати "долину смерті" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".