У Спеціальній моніторинговій місії (СММ) ОБСЄ з початку цього року підтвердили понад 400 випадків загибелі та поранень мирного населення на сході України, повідомила заступник голови СММ ОБСЄ в Україні Алешка Сімкіч.
"За поточний рік Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ підтвердила понад 400 жертв серед цивільного населення. Ця цифра містить, як загиблих, так і поранених", - зазначила Сімкіч під час прес-конференції у Харкові.
За словами заступника голови Місії, порушення режиму припинення вогню в Донбасі призводить до збільшення ризику насильства на гендерній основі. Крім того, спостерігачі фіксують у зоні військових дій на сході України численні випадки порушення прав людини.
"Безперечно, ця ситуація в першу чергу впливає на цивільне населення та збільшує ризик насильства на гендерному підґрунті, включно з соціальним насильством, домашнім насильством... Особи,які пережили насильство, часто стикаються і з іншою трагедією - відсутністю соціальних, економічних та інших прав людини. Тисячі громадян (чоловіки, жінки та діти) не мають доступу до електрики, газу, води, оскільки в процесі затяжного конфлікту продовжується руйнування інфраструктури, прокладеної через лінію розмежування. Свобода пересування також порушується. Люди змушені багато годин простоювати в чергах на пунктах пропуску без належного укриття, без гігієнічних умов", - підкреслила Алешка Сімкіч.
За її словами, Місія закликала відкрити вздовж лінії розмежування в Донбасі більше пунктів пропуску.
"Наразі в Донецькій області їх всього чотири, а в Луганській області - лише один пункт пропуску в Станиці Луганській, і він пішохідний", - додала вона.
Крім того, у 2017 році в СММ ОБСЄ зафіксували більшу кількість жінок, які скаржилися на гендерне насильство. За словами заступника голови Місії, робота спостерігачів часто асоціюється з моніторингом режиму припинення вогню. Але після того, як у Місії стали розвивати моніторинг гендерних питань, до спостерігачів стали більше звертатися і з цими проблемами.
На думку Сімкіч, необхідно створити більше притулків для жертв гендерного насильства, де вони могли б отримати медичну та психологічну допомогу.
"Таких притулків насправді дуже небагато - лише для кількох сотень постраждали. Але жертв більше", - резюмувала вона.
У вересні СММ ОБСЄ повідомила про те, що з початку 2017 року в зоні АТО загинули 88 цивільних осіб і 354 – дістали поранення. Зокрема, 31 особа, переважна більшість - діти, загинула від необережного поводження з вибухонебезпечними предметами.
Раніше Міжнародний комітет Червоного хреста в Україні повідомив про те, що на сході України з початку бойових дій загинули понад 2700 цивільних осіб.
У той самий час, за даними ООН, загальна кількість цивільних осіб, загиблих за весь період конфлікту на сході України, (з середини квітня 2014 року по 15 лютого 2017 року), перевищила дві тисячі осіб, до яких також слід додати 298 пасажирів рейсу МН-17, збитого бойовиками. Кількість поранених в конфлікт цивільних осіб, при цьому, становить від 7 до 9 тисяч чоловік.