UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС закликав Росію звільнити Надію Савченко в річницю її арешту

Підставою для звільнення громадянки України Брюссель вважає умови мінських угод.

Європейська служба зовнішньополітичної діяльності (EEAS) знову звернулася до влади Російської Федерації з проханням звільнити українську льотчицю, депутата Верховної Ради України Надію Савченко, яка вже рік знаходиться під вартою в Росії.

Підставою для звільнення громадянки України Брюссель вважає умови мінських угод.

"365 днів в ув'язненні, в основному на території Росії, похитнули її здоров'я. Їй неодноразово було відмовлено у праві на проведення неупередженого розслідування", - йдеться в заяві, опублікованій прес-секретарем зовнішньополітичної служби Євросоюзу Майї Косьянчич.

Європейський союз настійно закликав звільнити Савченко, посилаючись на мінські угоди про мирне врегулювання ситуації на сході України.

Нагадаємо, українська льотчиця Надія Савченко була викрадена в зоні бойових дій в Луганській області на початку липня 2014 року і вивезена на територію РФ. На даний час її утримують під вартою в Москві.

У Росії Савченко звинувачують у причетності до загибелі російських журналістів в зоні конфлікту в Донбасі. СК РФ розповів історію про те, як бойовики відпустили Савченко і вона сама перейшла кордон. Така версія подій викладена в матеріалах слідства, оприлюднених на засіданні суду по справі Савченко 6 травня. Так обвинувачення намагається довести, що Савченко винна ще й в незаконному перетині кордону з РФ.

Адвокати Савченко дану версію вважають абсурдною. Це опис подій не співпадає з версією самої Савченко і української влади. Незадовго після її затримання російськими силовиками під час розмови з консулом Савченко підтвердила, що її в липні 2014-го її незаконно й насильно (в наручниках і з мішком на голові) перемістили на територію РФ "де терористи передали її особам у камуфляжній формі".

26 жовтня 2014 року на позачергових виборах Савченко була обрана народним депутатом за списком партії "Батьківщина". Верховна Рада делегувала в ПАРЄ. 24 квітня 2015 року Слідчий комітет РФ пред'явив Савченко остаточне звинувачення у нібито пособництві вбивства двох і більше осіб та незаконному перетині кордону.

21 травня її адвокат Марк Фейгін заявив, що попереднє слідство завершено. Фейгін зазначив, що Савченко звинувачують за трьома епізодами: пособництво у вбивстві російських журналістів, незаконний перетин кордону Росії, а також замах на вбивство п'яти осіб.

6 травня Басманний суд Москви продовжив термін арешту Савченко до 30 червня. Московський міський суд 10 червня за клопотанням Слідчого комітету РФ продовжив термін арешту Савченко ще на три місяці - до 30 вересня, всього до 15 місяців утримання під вартою.