UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єгор Аушев: "Весь Київ завішаний інформацією про продаж наркотиків у Телеграмі"

Усе стало так близько й просто, що з цим потрібно боротися прямо зараз

Чи можна захиститися від технологій, які роблять нас і цілі держави дедалі прозорішими? Як не впійматися на вудку перших, куди ми роками добровільно зливаємо дані про себе, і захиститися від других, що безцеремонно зламують наші таємниці? Про це та багато іншого у своєму інтерв'ю DT.UA розповів експерт з кіберпезпеки, співзасновник компанії Haсken, конференції HaсkIT і Школи "білих" хакерів Єгор Аушев.

"Зараз, весь Київ завішаний інформацією про продаж наркотиків у Телеграмі. Тобто діти спокійно, за 100–200 гривень, можуть купити наркотики, - говорить Єгор Аушев. - Дванадцятирічні діти з передозами потрапляють у лікарню. Усе стало так близько й просто, що з цим потрібно боротися прямо зараз. І це ще одна сторона розвитку технологій. Доступність для дітей та підлітків різноманітних, скажімо так, послуг".

Хто і як в цьому випадку захистить дітей? Де межа між свободою, відкритим світом, правами людини і табу, які має регулювати держава?

"У моєму розумінні, держава - це і є люди, які живуть у цій державі. І, в цьому контексті, питання кібербезпеки стосується кожного громадянина країни, - відповідає на питання журналіста експерт. - Люди мають почуватися в безпеці. Однак кібербезпека - це не одна кнопка, яку натиснув - і немає проблем. Оскільки світ рухається в цей бік, ми мусимо розпочати якийсь паралельний рух, захищаючи і державні інституції, і економіку, і людей. А в цьому випадку - дітей. В Україні є кіберполіція, і вона напевно ж бореться з такими загрозами".

"Я думаю, що в них є якісь програми з цього приводу, - продовжує Єгор Аушев. - Насправді я готовий зустрічатися й залучати своїх фахівців до вирішення цієї проблеми. Для того, щоб ми знаходили ці групи, блокували їх і включалися в боротьбу. Але я - бізнес, а ще є держава та громадянське суспільство. Тут тільки об'єднані зусилля можуть бути продуктивними".

"У той час ми торкнулися ще однієї сторони проблеми: чи варто блокувати якісь сайти й IP-адреси однією кнопкою? Зараз готується законопроект зі схожою опцією, коли можна буде блокувати будь-який ресурс однією кнопкою, - говорить Єгор Аушев. - Але це ж буде, по суті, тиск. Дуже тонка межа насправді. Навіть якщо все ідеально прописати й посадити на місце контролера порядну людину, то згодом щось зміниться, прийде інша людина і, переставивши кому, буде використовувати цей інструмент як елемент тиску й маніпуляцій. Тобто з добрими намірами можна породити монстра, який контролюватиме весь Інтернет. Безумовно, якісь форми впливу держави на цю сферу мають бути. Але дуже тонко й точно прописані, спільно з експертним ком'юніті", - завершив Єгор Аушев.

Раніше Єгор Аушев заявив, для того, щоб не хакнули ваш мозок потрібно отримувати інформацію з різних джерел

Детальніше читайте у матеріалі Інни Ведернікової "Єгор Аушев. "Хакнути" мозок легше, ніж зламати сайт ЦВК" у тижневику "Дзеркало тижня.Україна"

Повну відео-версію інтерв'ю із Єгором Аушевим дивіться тут