Колишні вищі представники української влади мають право в'їжджати на територію Євросоюзу, так як юридично не мають обмежень на видачу Шенгенської та інших європейських віз.
"В Євросоюзі є два різних типи санкційних списків. Ті особи, чиї дії призвели до загрози територіальної цілісності та суверенітету України, підпадають під заборону в'їзду до ЄС та арешт активів. Інша група – це ті, хто підозрюється в фінансових махінаціях, привласненні бюджетних коштів та їх виводі за межі України. Щодо цих людей застосовано лише арешт активів", - заявив інформований чиновник з структур ЄС у коментарі "Європейській правді", пояснюючи мотиви видачі візи Андрію Портнову, колишньому першому заступнику глави адміністрації президента.
Видання опублікувало перелік колишніх вищих представників української влади, які потрапили у другу групу і просто знаходяться під майновими санкціями, але мають можливість в'їжджати на територію ЄС. Вього це 18 осіб:
- Екс-президент Віктор Янукович, його сини Віктор та Олександр
- екс-прем'єр Микола Азаров та його син Олексій
- екс-глава МВС Віталій Захарченко
- екс-генпрокурор Віктор Пшонка та його син Артем
- екс-глава СБУ Олександр Якименко
- екс-глава АП Андрій Клюєв та його брат Сергій
- екс-заступник згави АП Андрій Портнов
- екс-радник президента Ігор Калінін
- колишні члени уряду Олена Лукаш, Віктор Ратушняк, Дмитро Табачник, Раїса Богатирьова
- бізнесмен Сергій Курченко
Дипломат також зазначив, що ті з них, хто перебуває в розшуку Інтерполу, будуть заарештовані після перетину кордону. Також, за словами інформатора, країни-члени та інститути ЄС вже ведуть дискусію щодо того, щоб ввести щодо названих осіб санкції у вигляді заборони на в'їзд.
8 листопада екс-заступник адміністрації президента Андрій Портнов отримав довгострокову Шенгенську візу. ГПУ розшукувала Андрія Портнова за підозрою в причетності до масових вбивств активістів у центрі Києва.
Раніше, 5 березня, Євросоюз заморозив активи 18 українських громадян, підозрюваних в незаконному привласненні державних коштів та причетності до порушень прав людини в Україні.