20 серпня в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі під номером 3919 був зареєстрований проект міжнародної технічної допомоги "Забезпечення соціального захисту та відповідального батьківства в Україні" в рамках Меморандуму України з ООН, вартістю в 25 млн дол., терміном реалізації два роки (1.07.2018 - 1.06.2020), де донором значилися ЮНІСЕФ і ЮНОПС (Управління ООН з обслуговування проектів), виконавцем - ЮНОПС, бенефіціаром - Мінсоцполітики, а реципієнти - "будуть визначені в процесі реалізації". Згідно з Договором, який був відправлений в регіони, допомогу ООН надаватиме Україні ЮНОПС. У проекті угоди з ЮНОПС мова йде вже про співфінансування проекту з надання бебі-боксів при народженні дитини.
Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Алла Котляр, Юлія Самаєва і Ядвіга Соколовська. За їхніми словами, згідно з договором департамент соціального захисту населення здійснює перерахування коштів ЮНОПС, а не навпаки. ЮНОПС лише надає допомогу в "здійсненні заходів" угоди і бере за це додатково 4,5% комісійних.
"Все, що буде робити ЮНОПС, - це в певній кількості формувати "пакунок малюка" згідно з переліком, затвердженим наказом Мінсоцполітики, та постачати на склад, визначений департаментом соцзахисту. Тобто ЮНОПС - не донор, а простий агент (працює за бюджетні гроші), який бере плату за те, що можна було б цілком здійснити власними силами за ці ж гроші, заощадивши 4,5%. При цьому угода з ЮНОПС знімає з нього будь-які ризики за збої в постачанні, перекладаючи їх на постачальників і департамент соцзахисту. Департамент же зобов'язується сплатити всі судові витрати та витрати, якщо ЮНОПС допустить помилки у роботі", - зазначають автори.
На їхню думку, Кабмін і без ЮНОПС міг провести таку закупівлю, тільки для цього треба було знайти інше джерело фінансування, все-таки субвенція обласним бюджетам має витрачатися обласними бюджетами. Сума невелика (виходячи з даних Мінсоцполітики, близько 667 млн грн до кінця року), знайти ці кошти можна було б при бажанні, процедура закупівель відпрацьована, список є, людського ресурсу у Мінсоцполітики більше, ніж ефекту від нього. Задача була цілком розв'язною, головне - вчасно почати. Але почали як завжди в останній момент, не встигнувши навіть джерело фінансування змінити.
"Прив'язка до субвенції, як до джерела фінансування, призвела до необхідності підписання угоди з ЮНОПС всіх областей. По суті, ОДА повинні дати добро на те, що їх гроші візьмуть і перерахують ЮНОПС, а зверху ще і 4,5% заплатять. Багато хто не погодився. Адже міжнародна технічна допомога, у відповідності з національним законодавством, надається Україні на безоплатній і безповоротній підставі, - йдеться в статті. - А закон про публічні закупівлі не повинен ігноруватися тільки тому, що, цитуючи представника Мінсоцполітики на селекторі, "є розпорядження Кабміну - треба виконувати. Якщо ми все будемо робити правильно, то ми взагалі нічого не зможемо зробити". На яких підставах Держказначейство буде перераховувати кошти субвенції, якщо ніяких закупівель не було, поки не ясно".
За даними DT.UA на 30 серпня договору з ЮНОПС підписали 22 ОДА, в це число включено і Київ. Продовжується тиск на Луганську та Івано-Франківську області. Донецька ОДА, відкинувши договір, написала заяву в НАБУ.
Детальніше про корупційну складову проекту бебі-боксів читайте у статті Алли Котляр, Юлії Самаєвої та Ядвіги Соколовської "Бебі-бокси Пандори" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".