Те, що говорить міністр, і те, що робиться в міністерстві - це абсолютно різні речі. Лікарі помирають від COVID-19, але міністерство не дає їм чітких алгоритмів дій. А коли нарешті дає, то не комунікує з ними. Про це гендиректорка директорату медичних послуг МОЗ Оксана Сухорукова розповіла редакторці відділу соціум на ZN.UA Аллі Котляр.
"Так, алгоритм дій по госпіталізації пацієнта при COVID-19 вже є на сайті МОЗ. Але лікарі працюють у нових реаліях, до яких вони в своїй більшості не готові. Там, де є коронавірус, вони працюють 24/7. Їм важко моніторити все, що продукує МОЗ. Особливо, коли ці продукти йдуть врізнобій, і не узгоджені між собою", - сказала Сухорукова.
Зазначається, що наприкінці березня було сформовано перелік опорних лікарень по COVID-19.
"Першочергова мета – визначити заклади, куди можна везти хворих на коронавірус. Де є необхідне обладнання і фахівці, які дійсно зможуть надати допомогу. Ми всі знали, що в країні у нас немає засобів індивідуального захисту, ШВЛ, і забезпечити ними одночасно всі 1700 лікарень ми не зможемо. Тому потрібно було виділити першу, другу і третю хвилі лікарень та резервні лікарні, аби ефективно розподіляти ресурси і закуповувати необхідні ЗІЗ, обладнання, витратні матеріали, ліки", - зазначила гендиректорка.
За її словами, така ідея народилася під час спільної зустрічі МОЗ і НСЗУ. Перший крок для цього було зроблено - видано розпорядження керівника робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій від 27 березня 2020 року № 7 "Про формування Мережі спеціалізованих закладів охорони здоров'я для госпіталізації пацієнтів з коронавірусною хворобою COVID-19".
"Другого кроку не було. Правила не були оголошені. Ніхто не сказав, в якому випадку пацієнта треба везти саме в цю лікарню. В деяких регіонах, наприклад, всю пневмонію везли в одну лікарню. А потім у частини пацієнтів виявилося, що це COVID-19. Але ніхто не поводився з пневмонією як з COVID-19, не знали як", - сказала Сухорукова.
При чому міністерство, продукуючи всередині і випускаючи документи, обговорюючи ці теми, ніколи не озвучувало це з екранів телевізорів.
"Згідно з документами, які на кінець квітня нам надав Центр громадського здоров'я, у 122 лікарнях із 1 квітня по 5 травня (дата публікації Постанови 331) лежало по одному пацієнту з COVID-19, у 47 закладах - по два пацієнти (80 закладів не належать до закладів першої хвилі). Але уявіть собі, скільки персоналу задіяно в наданні послуги цьому пацієнтові і як поширювалася хвороба в умовах недостатньої забезпеченості медперсоналу ЗІЗ. Однак міністр не заявив на всю країну про те, що алгоритм дій є. Будь ласка, дотримуйтесь його. Міністерство процесом лікування по коронавірусу не керує", - зазначила гендиректорка.
Зазначається, що 28 квітня алгоритм дій з'явився. А 24 квітня Кабмін проголосував за постанову №285 по виплатам 300%. І знову ніхто не пояснив лікарням, як будуть проводити розрахунки, хто і як має заплатити.
"Якщо був план досягти в системі максимального хаосу, то це вдалось. Хочу додати, що 247 лікарень – забагато для лікування хворих на COVID-19. Наприклад, в Польщі таких лікарень 21. Навіть це перетворилось у нас на якісь політичні, передвиборчі ігри" - резюмувала Сухорукова.
Детальніше про те, що відбувається з медреформою та Міністерством охорони здоров'я читайте в інтерв'ю Оксани Сухорукової "Медреформа. Розтяжка президента", з якою поспілкувалася Алла Котляр.