В Україні через рясні дощі з градом минулого тижня, збитків зазнали садівничі господарства у деяких областях. Аналітики проєкту EastFruit розповіли, що буде з врожаєм малини, лохини та яблук після градобою.
Експерти зазначили, що збиток від граду для садівничих господарств було зафіксовано в Київській, Житомирській, Чернігівській, Сумській, Вінницькій, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій та Закарпатській областях України.
«При цьому багато великих господарств град обійшов стороною, пройшовши зовсім поруч. Агрономи таких підприємств повідомляли про те, що град пошкодив урожай у сусідніх селах, обійшовши стороною їхні сади. Підприємства, що мали протиградові сітки, повідомляли про те, що град на їхній території був, але сітка їх врятувала. Фактично, можна говорити, що у таких підприємств інвестиції в протиградову сітку себе вже окупили», – йдеться у повідомленні.
Аналітики пояснили, що за попередніми висновками, град пошкодив не більш як 5-10% яблуневих садів у зазначених областях. У підприємствах, що вирощують лохину, втрати, за попередніми даними, ще нижчі. Хоча вони теж є, причому переважно у невеликих господарств.
«Щодо фермерів, які вирощують малину для свіжого ринку та для заморозки, то тут питома вага дрібних виробників, які вирощують цю ягоду на площі менш як 1 гектар, значно вища», – додали експерти.
За словами аналітиків, оцінити реальні втрати вкрай складно. Однак, вони навряд чи перевищуватимуть рівень втрат по лохині.
«Інакше кажучи, істотного впливу втрати від градобою на ринок ягоди, найімовірніше, не матимуть», – резюмували вони.
Але за прогнозом синоптиків, загроза граду в Україні зберігатиметься до кінця червня. Оскільки 2024 року сезон дозрівання ягід лохини та малини є аномально раннім, з’являються додаткові ризики зростання втрат від градобою.
Раніше т.в.о. міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький розповів, коли будуть відомі втрати ягід від заморозків.