Президент України Володимир Зеленський закликав припинити конфлікт навколо меморіалізації Бабиного Яру в Києві. За словами Президента, Бабин Яр має стати місцем пам’яті, а не місцем забуття.
Про це йшлося у виступі Володимира Зеленського під час відкриття Всеукраїнського форуму «Україна 30. Гуманітарна політика» у вівторок, 13 липня.
«Бабин Яр – страшний символ Голокосту на українській землі. Ми не можемо позбутися його, але можемо перемогти гідним вшануванням пам’яті всіх жертв. Наш обов’язок – зробити Бабин Яр місцем пам’яті, а не місцем забуття. І тут не повинно бути тиру чи будь-якого спортивного або фітнес-комплексу. Ми як держава хочемо зробити це місце гідним пам’яті жертв. Ми вже готові презентувати поточні результати. Це має поставити крапку в усіх конфліктах щодо цього проєкту. Руйнувати роботу дуже легко. Щось побудувати та залишити наступним поколінням складно. На жаль, так буває, що цей процес проходить через історичні випробування», – переконаний Зеленський.
За словами Президента, до 80-ї річниці трагедії здійснюється розбудова території Бабиного Яру, було створено концептуально нові об’єкти, завдяки яким кожен охочий має можливість доторкнутися до цієї трагічної історії.
Художній керівник Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Ілля Хржановський вважає, що комплексний підхід до меморіалізації Бабиного Яру дозволить повністю розкрити подробиці трагедії.
В ході Форуму художниця Марина Абрамович представила «Кришталеву стіну плачу», яка стане одним із найбільших меморіальних об'єктів збудованих у Європі протягом десятиліття. Довжина об'єкта сягатиме 40 метрів, висота – 3 метри. Стіна складатиметься з 75 кварцових блоків, одночасно її зможуть відвідати 25 людей.
«Голокост змінив історію людства назавжди. Усі ми емоційно вражені цією трагедією. Коли я усвідомлювала свій внесок у проєкт, пов’язаний із темою Бабиного Яру, для мене були важливі три речі. По-перше, об’єкт не повинен бути лише скульптурою. По-друге, він має бути інтерактивний. По-третє, об’єкт не може бути лише відображенням минулого, а повинен нести послання в майбутнє», – поділилася Абрамович.
Під час Форуму пройшла презентація першого музейного простору на території Бабиного Яру – «Кургану пам’яті», який відтворює історію трагедії Бабиного Яру за допомогою технологій 3D-моделювання.
Генеральний директор Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Макс Яковер висловив вдячність президентові України Володимиру Зеленському за обговорення теми Голокосту на основному майданчику країни.
«Створення тут меморіалу є важливим завданням для України. І не простим, адже після нацистів, які намагалися приховати сліди своїх злочинів, радянська влада робила все, щоб стерти пам’ять про цю трагедію… Тому наше головне завдання – перетворити Бабин Яр із місця забуття на місце пам’яті. Це має бути інноваційний музейний комплекс, який у суспільство нестиме нові змісти», – вважає Макс Яковер.
Восени цього року буде відкрита перша черга меморіального комплексу, до якої увійдуть також вже наявні проєкти: символічна синагога «Місце для роздумів», аудіоінсталяція «Дорогою Скорботи», аудіовізуальна інсталяція «Дзеркальне поле»; інсталяція, серія інсталяцій «Погляд у минуле», аудіовистава про перший день масових розстрілів тощо.
Нагадаємо, офіційна церемонія з вшанування 80-х роковин трагедії у Бабиному Яру відбудеться 6 жовтня 2021 року.