Через війну, яку розпочала Росія, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повісти. Але деякі з них можуть отримати бронювання. Голова комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха розповів виданню «Фокус», що у парламенті розглядають можливість бронювання фізичних-осіб підприємців.
Він зазначив, що ідея полягає в тому, щоб зробити ставку за бронь від 6 до 50 тисяч гривень, за аналогією з працівниками великих компаній. Можливо, цей варіант не пройде, і для ФОПів застосують інший підхід.
За словами Наталухи, у воєнний час доводиться ухвалювати непопулярні рішення. Усім категоріям суспільства догодити неможливо.
«Деякі мої колеги кажуть, що якщо ставку зробити меншою за 40 000 гривень за бронь, то не потрібно було й починати. Нібито мале наповнення бюджету. Представники великих підприємств із сотнями працівників кажуть так: поставте планку 6 тисяч гривень, ми не витягнемо», – пояснив він.
Раніше ФОПи в Україні мали право на бронь за рішенням Кабміну за умови виконання оборонного замовлення або інших робіт для органів місцевої влади й військових адміністрацій. Діяльність потрібно підтверджувати договорами й документами.
Наталуха додав, що є можливість зловживань під час оформлення працівників компаній за схемою ФОП заради бажання роботодавця заощадити на податкових відрахуваннях.
«Нюанси є, але з цього рівняння (розробка умов для броні від мобілізації – ред.) дрібних підприємців ми не викидаємо», – сказав він.
Президент Всеукраїнської асоціації компаній із міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник зазначив, що крім підприємництва, працевлаштування на умовах оформлення ФОП поширене в IT-сфері. За його словами, у таких працівників хороші зарплати, і керівники проєктів із задоволенням заплатять фіксовану ставку за бронь.
Він додав, що в Україні є люди, які готові платити ТЦК до 10 тисяч доларів за відстрочку від мобілізації. Інші платять чималі гроші провідникам-шахраям, які обіцяють провести чоловіків манівцями через український кордон. Нерідко всі вони потрапляють до рук прикордонників.
«Час зрозуміти, що не всі громадяни наважаться воювати. Буде правильно, якщо людину забронюють і гроші підуть до бюджету, а не ділкам», – резюмував Воскобойник.
Раніше ми писали, які повістки вручатимуть військовозобов'язаним у лютому.