В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через повномасштабну агресію РФ. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Нещодавно в Україні ухвалили закон про мобілізацію.
Адвокат, кандидат юридичних наук та офіцер юстиції ЗСУ Євген Филипець розповів виданню «УП.Життя», коли відбувається відправка на службу.
Експерт зазначив, що якщо мобілізованому не потрібне навчання, відправка на службу може відбуватися у двох форматах – командою або індивідуально. За словами Филипця, йдеться саме про команди.
«Людину спочатку відправляють у збірний пункт. Коли там накопичується певна кількість мобілізованих, їх відправляють до військової частини. Це може бути як і в той самий день, так і через декілька днів. У моїй практиці були випадки, коли люди два тижні перебували у цих збірних пунктах. В законі ці терміни не прописані», – сказав він.
Адвокат додав, що якщо мобілізований безпідставно не з’явиться на відправку, він понесе кримінальну відповідальність. Зокрема, йдеться про ст. 336 Кримінального кодексу України – ухилення від призову на військову службу під час мобілізації. Вона передбачає покарання у вигляді позбавленні волі на строк від трьох до п'яти років.
Филипець пояснив, що законними причинами неявки можуть бути:
- хвороба (підтверджена довідкою);
- смерть рідних (підтверджена документами);
- стихійне лихо.
Тоді у триденний строк людина має повідомити начальника ТЦК про те, що в неї виникли обставини, які не дають можливості прибути за повісткою. Коли вони зникають, військовозобов’язаний протягом семи днів має з’явитися у ТЦК.
«Як показує практика, найчастіше відправка відбувається у той самий день. Тому людина просто не має часу не прибути за повісткою», – наголосив адвокат.
За словами Филипця, відправка після навчання також має командний формат. Командування розподіляє мобілізованих по військових частинах та відправляє їх туди прямо з місця проходження базової військової підготовки.
Раніше ми писали, які документи повинен надати військовозобов'язаний для отримання відстрочки за сімейними обставинами.