UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: кого з чоловіків не можуть мобілізувати

Всі категорії назвала адвокатка.

Через війну, яку розв'язала Росія, в Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Адвоката юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко розповіла виданню «РБК-Україна», кого не можуть призвати на службу до ЗСУ під час мобілізації.

Кого не можуть мобілізувати

Аніщенко зазначила, що за новими правилами, мобілізувати до ЗСУ не можуть чоловіків, молодших 25 і старших за 60 років. Їх можуть призвати, але лише якщо вони вирішили піти служити самостійно. При цьому вищий офіцерський склад може служити в ЗСУ до 65 років за власним бажанням.

Читайте також: Військовий квиток: як згенерувати документ у застосунку «Резерв+»

Експертка додала, що також не мобілізовують тих осіб, які визнані непридатним до служби за станом здоров'я та виключені з військового обліку. Вона пояснила, що також не призивають жінок – у них є можливість мобілізуватися, але тільки добровільно.

За словами адвокатки, призову не підлягають ті, хто має бронювання на роботі або отримав відстрочку від служби. Її можна оформити за різними критеріями. Наприклад, чоловік є опікуном дитини-сироти, утримує трьох власних дітей, викладає в університеті та має при цьому науковий ступінь.

«Часто зустрічаю явище, коли ті, хто має право на законну відстрочку, її не оформлює. Однак треба враховувати, що якщо таке право є, але ви не зібрали необхідних документів та не сходили з ними до ТЦК, відстрочка не оформлюється якось автоматично. Її оформленням треба займатися в кожному окремому випадку», – сказала Аніщенко.

Експертка пояснила, що якщо раніше в законі про мобілізацію був пункт про те, що мобілізувати не можуть брата загиблого на війні, то зараз із документу прибрали пункт «неповнорідний». Це означає, що призвати до ЗСУ можуть брата загиблого, якщо у них спільний один із батьків – батько або мати. Але, як і раніше, рідного брата загиблого на війні мобілізовувати не будуть.

Крім того, мобілізувати не можуть такі категорії осіб:

Чи можуть призвати 25-річних

Аніщенко пояснила, що мобілізувати чоловіка, якщо він молодший 25 років, можуть тільки в окремих випадках.

Читайте також: Відстрочка від мобілізації: як її отримати багатодітному батьку

«Для цього має бути одна з кількох підстав. Наприклад, мобілізувати можуть, коли людина до 25 років сама добровільно написала заяву про свою мобілізацію, або уклала контракт. Крім того, мобілізують чоловіка, якщо раніше він був офіцером запасу й закінчував військову кафедру в університеті. Навіть якщо він не досяг 25-річного віку, то все одно підлягає мобілізації», – сказала вона.

Адвокатка додала, що мобілізації підлягають й молодше 25 років військовозобов'язані, які раніше пройшли строкову службу й зараз перебувають в запасі.

Аніщенко сказала, що навіть якщо людина не підлягає мобілізації, але їй від 18 до 60 років, то оновити свої військово-облікові дані все одно потрібно, як того вимагає закон.

Нагадаємо, раніше у Міноборони розповіли, хто може отримати відстрочку автоматично.