UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: яка різниця між СЗЧ та дезертирством

Роз'яснення дала експертка.

Через повномасштабну агресію Росії, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Нещодавно в Україні ухвалили закон про мобілізацію. Юристка, фахівчиня БФ ВО «Веста» Людмила Кормош в інтерв'ю «Українському радіо» розповіла, чим відрізняється самовільне залишення частини (СЗЧ) від дезертирства та яке покарання можуть отримати військові.

Читайте також: Загальна мобілізація: в який термін потрібно забрати повістку з пошти

В чому різниця між СЗЧ та дезертирством

Експертка пояснила, що дезертирство – це коли особа здійснює самовільне залишення частини, не маючи на меті повернутися.

«А при СЗЧ – особа має на меті повернутися. Крім того, є ще обтяжуючі обставини: якщо особа самовільно залишила службу з поля бою, взяла із собою зброю, перебувала в стані наркотичного або алкогольного сп’яніння», – сказала вона.

Кормош додала, що всі злочини вчинені в умовах воєнного стану – це додаткова обтяжуюча обставина при кваліфікації будь-якого злочину.

Чи може військовий, який пішов у СЗЧ, продовжити службу

За словами юристки, зараз на фінальній стадії перебуває закон за яким людина, яка бажає повернутися із СЗЧ повинна повідомити про це свого командира і кримінальне провадження буде закрите.  Вона пояснила, що відповідно військового не притягатимуть до відповідальності. При цьому військовий має повернутися саме у свою частину.

«Цього року прийняли зміни, за якими, якщо військовослужбовець відсутній на місці постійної дислокації своєї частини  понад три доби настає кримінальна відповідальність. До трьох діб – це ще адміністративна відповідальність», – сказала вона.

Читайте також: У 47-й бригаді "Магура" повідомили про майже сотню заявок від бійців, які бажають повернутися на позиції з СЗЧ

Також Кормош пояснила, чим відрізняється адміністративна відповідальність за СЗЧ від кримінальної.

«Строком. Якщо людина вклалася в три дні, то на неї чекає адміністративна відповідальність. Якщо ж це більше 10 діб і особа, наприклад, перебуває в шпиталі на лікуванні, таке СЗЧ можна оскаржити у суді», – наголосила юристка.

Що може втратити військовий, який пішов в СЗЧ

Експертка пояснила, що з моменту виявлення самовільного залишення частини безпосереднім командиром призупиняється проходження військової служби даної особи.

«Призупиняється нарахування грошового забезпечення, призупиняється військовий стаж, соціальні і правові гарантії. З моменту, коли людина повертається на службу усі ці гарантії поновлюються», – резюмувала вона.

Раніше ми писали, які наслідки чекають військовозобов’язаних, які проігнорували повістку.