UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: яка грошова допомога передбачена для полонених та їх сімей

Законом передбачені випадки, коли вона виплачується.

Через війну, яка розпочала Росія, багато сміливих українців відмовилися від звичного життя  і вступили до лав ЗСУ. Іноді трапляються ситуації, коли наші громадяни потрапляють в ворожий полон.

Читайте також: Воєнний стан: експерт розповів, чи можлива нова хвиля мобілізації

Адвокат Наталя Лісова розповіла, яку грошову допомогу і на яких умовах можуть отримати полонені та їх рідні.  

Закон України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» передбачає, що особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та члени їх сімей мають право на державну грошову допомогу в наступних випадках:

Хто з членів сім’ї та полонених має право на грошову допомогу

Членами сім’ї вважаються дружина/чоловік, батьки, діти, особи які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

У разі відсутності документів, які підтверджують родинні зв’язки, необхідно звернутись до суду для встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про визнання членом сім’ї.

Утриманцями вважаються нижче перелічені особи за умови, що вони були на повному утриманні та/або одержували від полоненого, допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування:

Які документи потрібні  для отримання грошової допомоги полоненим і і їх рідним

Для отримання щорічної державної грошової допомоги особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, член сім’ї такої особи, її законний представник або законний представник члена сім’ї такої особи звертаються до Мінреінтеграції із заявою та наступними додатками:

Для отримання одноразової державної грошової допомоги особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, звертається до Мінреінтеграції із заявою. До заяви додається довідка з реквізитами особового рахунка, відкритого в банківській установі.

Для отримання одноразової державної грошової допомоги у разі загибелі (смерті) особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, смерть якої настала під час перебування такої особи в місцях несвободи, або смерті особи, звільненої з місць несвободи, протягом року після її звільнення, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, члени сім’ї, батьки чи утриманці загиблої (померлої) особи, звертаються до Мінреінтеграції із заявою та додатками:

Якщо особа має право на отримання одноразової державної грошової допомоги в разі загибелі (смерті) особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за однією з підстав за вибором заявника.

Особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, гарантується відшкодування витрат на професійну правову допомогу, що надавалася таким особам для захисту їх прав і законних інтересів.

Воно здійснюється Мінреінтеграції у розмірі, що становить не більше 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня року, в якому прийняте відповідне рішення.

Нагадаємо, у 2022-2023 році для військовослужбовців передбачено ряд грошових виплат. В тому числі, щомісячний посадовий оклад, надбавки, доплати та премії, виплати за участь у бойових діях.