UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: як військовому відстояти право на реабілітацію

Під час війни трапитися може різне.

Захищаючи нашу країну від агресії Росії, військові отримують поранення і відправляються на лікування. Адвокат Андрій Карпенко пояснив, як діяти військовому у випадку, коли після виписки зі шпиталю, його відправляють на фронт та не надають час на реабілітацію.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи можуть призвати безробітних

Він зазначив, що ще у шпиталі військовий повинен пройти військово-лікарську комісію, яка вирішить, де він буде проходити реабілітацію.

Якщо цього не сталося, то треба звернутися до начальника шпиталю з рапортом про направлення на ВЛК. Рапорт подається через начальника лікувального відділення.

Порядок проходження ВЛК визначає наказ Міноборони  України №402. У разі незгоди з рішенням ВЛК, це рішення треба оскаржувати.

Згідно з ним, у разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час (пункти "а", "б" статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), у воєнний час - непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника військового лікувального закладу на підставі подання начальника лікувального відділення, у якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом начальника військового лікувального закладу.

Коли особа вже має постанову (свідоцтво про хворобу, протокол засідання, довідку) військово-лікарської комісії за результатами проведеного медичного огляду, з яким вона з певних причин не погоджується, необхідно визначитися із процедурою можливого оскарження.

Процедура оскарження може бути досудовою та судовою.

У разі порушення прав та не реагування на рапорт, вступає в дію положення Розділу V Дисциплінарного статуту ЗСУ. В такому разі військовий може поскаржитися на дії начальника шпиталю.

Згідно зі статутом усі військовослужбовці мають право надсилати заяви чи скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі прийняття незаконних рішень, дій (бездіяльності) стосовно них командирами (начальниками) або іншими військовослужбовцями, порушення їх прав, законних інтересів та свобод; незаконного покладення на них обов’язків або незаконного притягнення до відповідальності.

Заява чи скарга з інших питань службової діяльності подається безпосередньому командирові (начальникові) тієї особи, дії якої він оскаржує, а в разі, якщо особи, які подають скаргу, не знають, з чиєї вини порушені їх права, заява чи скарга подається в порядку підпорядкованості. У такому самому порядку подаються пропозиції.

Скаргу можна подати, подзвонивши по одному з цих номерів.