UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: чи зберігається відстрочка для студентів під час канікул

Для надання відстрочки, людина повинна мати статус здобувача освіти.

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, які введені через повномасштабне вторгнення РФ. Нещодавно Верховна Рада ухвалила закон №10449 щодо посилення мобілізації. Документом передбачені певні зміни для військовозобов'язаних. Юристка ГО «Юридична сотня» Ольга Марко та адвокат Ігор Ясько розповіли УНН, чи буде зберігатися відстрочка від призову для студентів в період канікул.

Експертка пояснила, що у період поки людина знову не набула статусу здобувача освіти її зможуть мобілізувати.

Читайте також: У Міноборони розповіли, чи будуть ТЦК вручати повістки військовозобов'язаним за кордоном

«Звичайно у період канікул за студентами їх статус зберігається, тобто якщо особа переходить з 2 курсу на 3, наприклад, влітку право на відстрочку зберігається. Інша справа, коли вже один рівень освіти завершено і особа перебуває в процесі вступної кампанії. Щодо таких ситуацій застережень не передбачено, тому у період поки особа знову не набула статусу здобувача освіти її зможуть мобілізувати», – сказала вона.

Ясько наголосив, що випускників не мобілізаційного віку (молодше 25 років) перед вступом до магістратури чи аспірантури не будуть мобілізовувати до армії, адже вони фактично ще перебувають у статусі призовника, а не військовозобов’язаного.

Юристка додала, що не підлягають мобілізації здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній у ч. 2 ст. 10 закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

«Наприклад, особа раніше навчалась лише на бакалаврському рівні (перший рівень вищої освіти), а зараз на магістерському (другий рівень), тоді право на відстрочку зберігається. А от у ситуації, коли особа раніше здобула ступінь бакалавра, а зараз знову навчається на цьому рівні, але вже на іншій спеціальності – в такому разі право на відстрочку втрачається. При цьому вік особи значення не має», – резюмувала Марко.

Кілька десятків відеороликів українською мовою, спрямованих проти мобілізації в Україні, зняла й поширила в мережі РФ. Технологія не нова. Ролики жахливі й огидні. Й це ‒ лише незначна частина інформаційної війни, в якій ми, на жаль, програємо. Тому що саме на наших внутрішніх промахах її будувати найкраще. Детальніше читайте у статті Лесі Литвинової «Мобілізація: ляльки й ляльководи» на ZN.UA.