Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені виїхати за кордон. Серед них були і студенти українських вишів. Трапляються випадки, коли виші відраховують таких студентів.
Юристка Олександра Вергелес розповіла, чи законно це та як діяти студентам, яких відрахували. Вона підкреслила, що в законі про вищу освіту немає прямої заборони виключати студентів з університетів або інших закладів вищої освіти в період воєнного стану. Але кожен випадок слід розглядати індивідуально.
«Кожен заклад вищої освіти має певну автономію і багато вишів повністю перешли на дистанційну форму навчання. Одна з підстав для виключення студента – це академічна неуспішність. Тобто не виконання навчального плану. Тому коли ми говоримо про виключення таких студентів, то це можливо і у випадку коли університет забезпечив дистанційне навчання, а особа не виконувала індивідуальний навчальний план», – пояснила вона.
В іншому випадку відрахування можна оскаржити в судовому порядку. За словами юристки, подібна судова практика існує.
Також вона нагадала, що відрахована особа може поновити себе в закладі вищої освіти. Це можуть зробити усі студенти, крім тих, які навчалися на першому курсі. Для цього треба подавати заяву на ім’я ректора, підкріплюючи її додатковими супровідними документами, і намагатися відновити свій студентський статус, не звертаючись до суду.
Через військове вторгнення Росії в Україні зазнав змін освітній процес. Чимало навчальних закладів були змушені перейти на дистанційний формат навчання. Нагадаємо, як вчитимуться студенти у закладах вищої освіти (ЗВО) та коледжах з 1 вересня.