Через повномасштабну агресію Росії, в Україні продовжується загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. У Верховній Раді ухвалили законопроєкт про мобілізацію у першому читанні. Адвокат Іван Ліберман розповів виданню Факти ICTV, чи можуть призвати людей з інвалідністю ІІІ групи.
Чи можуть мобілізувати інвалідів ІІІ групи
Ліберман зазначив, що зараз мобілізація людей з інвалідністю можлива лише за їхньою згодою, але якщо законопроєкт ухвалять, то ІІІ група інвалідності не буде вважатися підставою для відстрочки від мобілізації.
Адвокат пояснив, що ІІІ група – це легка інвалідність, тобто, це легкі розлади здоров’я, з якими людина може воювати.
«Крім того, брати участь у бойових діях можна у різний спосіб. Можна підносити боєприпаси, копати траншеї чи готувати їжу тощо. Тобто служба у війську ЗСУ може бути абсолютно різною, так звана альтернативна служба», – додав він.
Експерт прокоментував деталі законопроєкту та словосполучення «мобілізувати за їхньою згодою».
«Як засвідчує практика, усе що тимчасове або за згодою, дуже швидко починає бути обов’язковим, ще й під відповідальність», – додав Ліберман.
За словами Лібермана, мобілізувати людей з інвалідністю ІІІ групи будуть навіть на підставі того, що громадяни України повинні служити у війську відповідно до законодавства.
«Крім того, багато з українців ще до війни підробили собі довідки про інвалідність ІІІ групи. Щоб отримувати соціальні виплати, пільги, їздити в санаторії тощо. Таким чином, багато здорових людей, у яких немає інвалідності, зараз будуть тимчасово за згодою, а потім і обов’язково служити у війську», – сказав експерт.
Мобілізувати таких осіб можуть лише після ретельного медогляду.
Які підстави потрібні для встановлення ІІІ групи інвалідності
Підставою для встановлення ІІІ групи інвалідності є стійкі, помірної важкості функціональні порушення в організмі, які виникли в результаті захворювання, внаслідок травми або є вродженими вадами, що призвели до помірно вираженого обмеження життєдіяльності людини та її працездатності.
Для отримання інвалідності ІІІ групи, крім порушення функцій організму, у військовозобов’язаного також повинна бути конкретна хвороба з затвердженого переліку.
Якщо у людини є відповідні підстави для встановлення ІІІ групи, вона має право звернутися до МСЕК (медико-соціальної експертної комісії) за місцем проживання або лікування.
Після проходження МСЕК необхідно звернутися до ТЦК та СП з заявою про надання відстрочки та документами, які підтверджують інвалідність. Це може бути пенсійне посвідчення інваліда або довідка МСЕК.
Раніше ми писали, що новий законопроєкт про мобілізацію передбачає добровільний призов в армію для засуджених з умовним терміном відбування покарання.