В Україні запроваджено воєнний стан і загальну мобілізація, які на даний момент уряд продовжив до 21 листопада.
З початку повномасштабного вторгнення Збройні сили України збільшились майже в 5 разів, пише BBC News Україна. Але зараз мобілізовані не знають, коли повернуться до мирного життя. В українському законодавстві не прописані терміни їх служби.
Проблема в тому, що чинний закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» не передбачає терміну служби для мобілізованих під час воєнного стану. Зараз звільнитись з війська вони можуть лише в разі настання граничного віку (60 років), за станом здоров'я, для догляду за особою з інвалідністю або, наприклад, при наявності трьох і більше дітей.
Український письменник Антон Водяний, який з перших днів війни служить у ЗСУ, зареєстрував петицію на сайті президента з проханням демобілізувати за бажанням мобілізованих військовослужбовців, які відслужили один рік. На його думку, демобілізованих на фронті повинні замінять нові призвані військовозобов'язані.
«Виявилось, що всіх це питання турбує незалежно від того, який це підрозділ - чи зараз вони в тилу, чи на фронті. Зараз дуже великий стрес від цієї невизначеності. Більше того, ця невизначеність не дозволяє розрахувати свої сили»,– підкреслив він.
Українська влада дуже обережно підходить до питання демобілізації військових, які вже отримали бойовий досвід і відповідні навички на фронті. Адже замінити їх на новобранців без досвіду - дуже великий ризик.
Заступниця голови комітету Верховної ради з питань нацбезпеки і оборони Мар'яна Безугла каже, що її комітет «працює над цим питанням». Оскільки надходять такі звернення і від військових, і від громадських організацій. Але оформленого законодавчого рішення ще немає.
«Таку тему попередньо ми підняли. Можу спрогнозувати, що демобілізація може бути вже після завершення воєнного стану. Наразі, у 2022 році, ситуація дуже важко прогнозована, щоб ми могли планувати якісь строки демобілізації і взагалі проводили планову ротацію і відпустки військових»,- пояснила вона.
За її словами найчастіше питання демобілізації підіймають бійці тероборони. На початку агресії в цей новий вид військ записалось добровольцями дуже багато цивільних людей, які не мали жодного військового досвіду.
Підрозділи тероборони, за попереднім планом, мали б дислокуватися у місцях проживання її бійців, але потім розвиток подій на війні змусив перекинути ТрО на найгарячіші ділянки фронту. Відповідно, мобілізовані бійці, що не мали бойового досвіду і планів на тривалу службу, опинились в непростій ситуації. Строки їхньої демобілізації з ТрО в законодавстві не прописані.
Вона підкреслила, що у такій повномасштабній війні важливим є саме бойовий досвід, який вже отримали українські військовослужбовці, які були мобілізовані і брали участь в бойових діях.
Навчити і організувати замість них «новомобілізованих» вимагає дуже багато часу. І це величезні ризики щодо захоплення Росією нових територій.
Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки «Центру Разумкова», підполковник запасу Олексій Мельник визнає, що зняти з фронту підготовлених і навчених бійців ЗСУ дуже ризиковано.
«Однозначно, демобілізація через те, що люди вже виконали свій обов'язок протягом тривалого часу, це дуже слушна і гуманна ідея. Але, дійсно, в такому варіанті ми потрапимо в ситуацію, коли потрібні будуть місяці, щоб підготувати нове поповнення, яке не має практичного військового досвіду. У них будуть значно менші бойові якості, ніж у сьогоднішніх бійців», – визнав він.