UA / RU
Підтримати ZN.ua

Водохреще 2024: традиції святкування

В цей день традиційно освячують воду.

Щороку християни східного обряду відзначають одне з найважливіших свят – Хрещення Господнє. Раніше його святкували пізніше – 19 січня. Але після переходу Православної церкви України на новоюліанський календар дата свята змінилася. Тепер його будуть відзначати 6 січня.

Читайте також: Собор сімдесяти апостолів: заборони та прикмети

Традиції свята

Вважалося, що вода опівночі на Хрещення Господнє набуває цілющих властивостей, які зберігаються протягом року. Зокрема, водохресна вода може лікувати душу й тіло, а також змивати негативну енергетику, покращувати психоемоційний стан та підвищувати імунітет. Існувала традиція кропити оселю цією водою та давати важкохворим для зцілення.

Зранку 6 січня віряни традиційно йдуть до храму, де проходить святкове богослужіння. Після цього всі йдуть процесією на річку до хреста. Люди беруть з собою ємність, щоб набрати у неї воду. На льоду вся процесія зупиняється та чекає, коли священик тричі занурить хрест в ополонку та прочитає молитву.

Також на Водохрещу віряни пірнали в ополонку. Вважається, що це дарує здоров’я на весь рік.

Раніше, перед святом у дівчат була традиція умиватися снігом, який вони збирали зі стогів. Вважалося, що цей обряд дарує молодість та красу.

Також існувала традиція ворожити на нареченого у Водохресний Святвечір. У народі вірили, що на Водохреще сняться віщі сни, тому їх слід запам’ятати.

Після цього свята юнака та дівчата збиралися на вечорниці та обирали собі пару, а потім розпочинався сезон весіль, який тривав до Великого посту.

Молитва на Водохреще

За традицією, перед занурення до ополонки, слід прочитати молитву:

«Коли в Йордані хрестився Ти, Господи, Троїчне явилося поклоніння: бо Родителя голос свідчив Тобі, возлюбленим Сином Тебе називаючи; і Дух у виді голубинім засвідчив твердість слова. Явився Ти, Христе Боже, і світ просвітив, слава Тобі.

Явився єси днесь вселенній і світло Твоє, Господи, знаменувалося на нас, що зі зрозумінням оспівуємо Тебе: Прийшов єси і явився єси – Світло неприступне. Замість Трисвятого: Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Алилуя».