UA / RU
Підтримати ZN.ua

Водохреща: традиції святкування в Україні

Цього дня прийнято освячувати воду та купатися в ополонці.

19 січня відзначається Хрещення Господнє. Це одне з найбільш шанованих церковних свят, яке відзначають християни східного обряду. В цей день Іван Хреститель хрестив Ісуса Христа у річці Йордан. На Водохрещу закінчується період Святок, який розпочався на Різдво.

Традиції свята

Вважалося, що вода опівночі на Водохрещу набуває цілющих властивостей, які зберігаються протягом року. Зокрема, водохресна вода може лікувати душу й тіло, а також змивати негативну енергетику, покращувати психоемоційний стан та підвищувати опірність інфекціям. Існувала традиція кропити оселю цією водою. Святу воду також давали важкохворим людям для зцілення.

Зранку 19 січня віряни йшли до храму, де проходило святкове богослужіння. Після цього всі йшли процесією на річку до хреста. Люди брали з собою ємність, щоб набрати у неї воду. На льоду вся процесія зупинялася та чекала, коли священик тричі занурить хрест в ополонку та прочитає молитву.

Також на Водохрещу віряни пірнали в ополонку. Вважалося, що це дарує здоров’я на весь рік.

Перед Хрещенням Господнім у дівчат була традиція умиватися снігом, який вони збирали зі стогів. Вважалося, що цей обряд дарує молодість та красу.

Існувала традиція ворожити на нареченого у Водохресний Святвечір. Дівчата вірили, що ворожіння допоможе дізнатися долю.

У народі вважали, що на Водохрещу сняться віщі сни, тому їх слід запам’ятати.

Після цього свята юнака та дівчата збиралися на вечорниці та обирали собі пару, а потім розпочинався сезон весіль, який тривав до Великого посту.

Читайте також: Василів день: народні прикмети та заборони свята

Що не можна робити на Водохрещу

Цього дня заборонялося давати гроші в борг, оскільки весь рік можна прожити у бідності.

На свято необхідно утриматися від вживання нецензурних слів. Також не можна сваритися, сперечатися, з’ясовувати стосунки в цей день.

Не можна займатися рукоділлям, шити, в'язати, працювати фізично.

Не слід пити алкогольні напої до та після купання в ополонці.

Заборонялося пірнати в ополонку, поки священик не освятить воду у ній.

Не можна набирати святу воду у пляшки з-під алкоголю та пластикові ємності.

Щоб освячена вода не витратила цілющі властивості, її заборонялося набирати з негативними думками.

Молитва на Водохрещу

Перед занурення до ополонки, слід прочитати таку молитву:

"Коли в Йордані хрестився Ти, Господи, Троїчне явилося поклоніння: бо Родителя голос свідчив Тобі, возлюбленим Сином Тебе називаючи; і Дух у виді голубинім засвідчив твердість слова. Явився Ти, Христе Боже, і світ просвітив, слава Тобі.

Явився єси днесь вселенній і світло Твоє, Господи, знаменувалося на нас, що зі зрозумінням оспівуємо Тебе: Прийшов єси і явився єси – Світло неприступне. Замість Трисвятого: Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Алилуя".