У Києві в ніч на 20 серпня забудовник будівельною технікою майже повністю знищив історичну садибу Барбала, розташовану поруч з Львівською площею по вул. Обсерваторна, 6.
Про це повідомив один з активістів Олег Симороз на сторінці в Facebook.
"Не дивлячись на обіцянки Шевченківської поліції про зупинення будівельних робіт на вул. Обсерваторній, 6, забудовник вночі в 5 ранку під прикриттям 30 тітушек загнав будівельну техніку і знищив будинок Барбала кінця XIX століття", - написав він.
Акції протесту
Напередодні на місці садиби, яку вже довгий час хотіли знести, щоб поставити там чергову «свічку», відбулися зіткнення. Активісти, які намагалися перешкодити незаконній забудові садиби, перекрили дорогу. Тим часом один з водіїв намагався проїхати перекритою вулицею. В результаті між ними сталася бійка, учасників зіткнення доставили у відділення поліції.
Місцеві жителі і активісти, які борються за збереження історичної архітектурної спадщини Києва, тривалий час протистояли спробам знесення садиби. Зеленим будівельним сукном будівлю обнесли ще на початку травня. Вчора забудовник почав розбирати столітню садибу, попри протести місцевих жителів. Забудовник, він же власник будівлі - ТОВ "Інформаційна група Агентство столичних повідомлень".
Роботи були проведені, всупереч тому, що в травні Міністерство культури і інформаційної політики направило забудовникові розпорядження про припинення земляних і будь-яких будівельних робіт на цьому об'єкті.
Садиба Барбала (титулярного радника) була побудована в кінці позаминулого століття. Це одноповерховий будинок, прикрашений неокласичної обробкою.
Статус будівлі
За даними громадської організації "Карта реновації", в 2015 році Науково-дослідний інститут з охорони пам'ятників пропонував внести цей будинок до Переліку знову виявлених об'єктів культурної спадщини. В обґрунтуванні зазначали: "Рідкісний зразок 1-поверхового садибного будинку. Прикрашений вишуканим неокласичним декором - русти, лиштви, складний карниз. Цінна пам'ятка культурної спадщини міста Києва". Станом на 2021 рік охоронного статусу у садиби немає.
Реакція Мінкульту
20 серпня міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко назвав "жахом і соромом" знесення в Києві будинку Барбана. Про це він написав у Телеграмі.
"Цей пост я пишу і як міністр, і як киянин. Жах і сором. Єдині слова, якими я можу описати ситуацію навколо будинку Барбана. Сором - за столичну владу, яка не в змозі стримати оскаженілих забудовників. Жах від розуміння, до чого таке свавілля може призвести", - зазначив Ткаченко.
За словами міністра, напередодні святкування Дня Незалежності України "у європейській столиці, вночі, як злодії, невідомі молодики будівельною технікою зносять історичну будівлю кінця XIX століття. Прекрасно знаючи про заборону будь-яких робіт, про Припис Міністерства культури та інформаційної політики про заборону будівництва. все це було проігноровано. На жаль, це не пам'ятка ні національного, ні місцевого значення, а отже апеляцію МКІП подати не в змозі".
Як заявив Ткаченко, "КМДА, на відміну від мерів історичних українських міст і голів облдержадміністрації, не підтримала законопроєкт МКІП про протидію хаотичній забудові. Тому і ростуть потворні торгові, офісні центри, знищуючи Історичні пам'ятки. Київ з квітучого, комфортного, зі своєю історією міста перетворюється на безликий мегаполіс. Жах і сором".
Нагадаємо, модерністська будівля-оранжерея "Квіти України" на вулиці Січових Стрільців у Києві отримало статус щойно виявленого об'єкта культурної спадщини, повідомляє Київська міська державна адміністрація.
"Квіти України" побудували в 1985 році. Тут була оранжерея, дослідний центр, майстерні для курсів флористики, простір для виставок і найбільший в Києві магазин квітів.
Будівлю внесли до переліку об'єктів культурної спадщини Києва. До державного реєстру нерухомих пам'яток України споруда повинна потрапити після відповідного рішення Міністерства культури.
Також повідомлялося, що навколо будівлі "Літаюча тарілка" на Либідській площі в Києві встановили будівельний паркан. У Департаменті охорони культурної спадщини Київської міської держадміністрації стверджують, що архітектурній пам'ятці нічого не загрожує, оскільки у нього є охоронний статус: там просто проведуть "реставрацію".