UA / RU
Підтримати ZN.ua

Влада повинна допомогти виїхати людям з окупації, а не засуджувати їх — ZMINA

Разом із закликами до виїзду з окупованих територій, має надаватися інформація про безпечні евакуаційні коридори та розміщення мешканців окупованих територій.

У Центрі прав людини ZMINA закликали представників державних органів України допомагати людям виїхати з окупації, а не засуджувати їх. Відповідна позиція правозахисників була опублікована на офіційному сайті організації.

"Останнім часом з боку представників державних органів України почастішали публічні заклики до наших співгромадян, які опинилися на тимчасово контрольованих російською армією територіях, про необхідність виїзду з них. Нібито залишення на цих територіях буде вважатися проявом позиції — свідомого вибору “сторони паркану”: з Україною чи проти неї", - зазначили в Центрі прав людини. 

Там наголосили, що на фактично окупованих територіях в Харківській, Луганській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській областях та в Криму залишаються сотні тисяч українців, які не мали та досі не мають можливості безпечно виїхати на підконтрольні уряду України території.

"Саме вони виходили на проукраїнські мітинги в Старобільську, Херсоні, Мелітополі, Бердянську та чинять спротив окупації сьогодні...Саме завдяки нашим співгромадянам, які залишилися в окупації, органи державної влади та політики мають можливість показувати всьому світу, що жителі окупованих територій нескорені та навіть під дулами автоматів не приймають окупаційний режим РФ", - пояснили правозахисники.

Вони додали, що зараз держава змінила риторику.

"За умов відсутності безпечних гуманітарних коридорів, державних або міжнародних гарантій по евакуації, ефективних житлових програм, які б дозволили мешканцям окупованих територій бути впевненими, що після виїзду вони не залишаться на вулиці, постановка питання про виїзд з окупованих територій як прояв проукраїнської позиції є небезпечним для життя. Навіть у разі ухвалення людиною рішення про виїзд є велика вірогідність простояти в полі під загрозами обстрілів", - наголосила ZMINA. 

Правозахисники впевнені, що разом із закликами до виїзду з окупованих територій, має надаватися інформація про гарантовані безпечні евакуаційні коридори, подальше розміщення мешканців окупованих територій, допомогу та підтримку, яку держава, міжнародні організації та громадські волонтерські ініціативи готові їм надати.

"Будь-яке “таврування” тих українських громадян, які залишилися на окупованих територіях, не матиме позитивних для нашої держави наслідків. Відновлення міфу про те, що “всі, хто хотіли, поїхали” в публічному полі нівелює зусилля українського спротиву в окупації, несе ризики розколу українського суспільства та потягне складні наслідки для подальшої реінтеграції окупованих наразі територій в межах єдиної суверенної держави України", - пудсумували в Центрі захисту прав. 

Читайте також: На Херсонщині окупанти вдираються в будинки: шукають учасників АТО

Раніше віцепрем’єр-міністрерка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук закликала учителів на окупованих територіях не працювати на окупантів та особливо ретельно обдумати це питання перед новим навчальним роком. При цьому міністерка звернулась до батьків із проханням не віддавати дітей на навчання в організовані окупантами школи, і при першій же можливості виїжджати з окупованого регіону, в якому точитимуться бої до повного його звільнення.

Водночас голова Наглядової ради Благодійного фонду «СВОЇ» Леся Литвинова розкритикувала Верещук за таку позицію. За її словами, вчителі мають допомогти тим дітям, які залишаться в окупації.