Місцеві бюджети у 2015-му та 2016 р., з урахуванням отриманої медичної субвенції, затвердили витрати на лікування хворих на цукровий діабет, які в 1,8 та 1,6 разу, відповідно, перевищували витрати, розраховані Мінфіном і МОЗ. Різницю компенсували (розпиляли) з коштів місцевих бюджетів.
Про це пише у своїй статті для ZN.UA Юлія Самаєва.
"Рахункова палата провела аудит ефективності використання коштів держбюджету на забезпечення лікування хворих на цукровий і нецукровий діабет. Висновки показові. Структурні підрозділи охорони здоров'я облдержадміністрацій і медустанов часто закуповують лікарські засоби понад потребу в них або у високих дозах, не використовують препаратів упродовж терміну придатності. А саме визначення обсягу цільових витрат на лікування хворих на цукровий діабет у 2015–2016 рр. НЕ ґрунтувалося на розрахунках. Тобто на око визначили! А інакше не можуть, адже для того, щоб порахувати кількість необхідних препаратів, потрібно розуміти, скільки в тебе в місті, області, країні хворих", - йдеться у статті.
Самаєва нагадує, що існує наказ МОЗ №160 (від 23 березня 2011 р.), у якому чітко описано методику визначення потреби хворого в препараті. Відповідно до документа співвідношення картриджних і флаконних форм інсуліну має бути 30:70. Однак ендокринологи кажуть, що в столиці, наприклад, пропорція зворотна: картриджі - це 60–70% ринку, флакони - 30–40, йдеться у статті.
"Є дві групи пацієнтів, для яких відмінність між картриджем і флаконом принципова, - діти та вагітні, але їх, як ви розумієте, серед діабетиків небагато. Для решти допустимі обидві форми, що підтверджує й порядок відшкодування вартості препаратів інсуліну (постанова КМУ №239 від 23 березня 2016 р.). Але ні лікарі, ні чиновники наказів і нормативів не виконують, продовжуючи призначати дорожчі форми. Адже що більша сума закупівлі, то більша особиста вигода всіх, хто причетний до торгів", - йдеться у статті.
Нагадаємо, як заявив ZN.UA Павло Ковтонюк, заступник міністра охорони здоров'я, відсутність реформ у сфері охорони здоров'я позначилося не тільки на фінансування медицини державою, але і на витратах громадян - 50% медичних послуг та медикаментів в минулому році оплачували люди.
Докладніше читайте в статті Юлії Самаєвої "Реформаторський укол" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".