UA / RU
Підтримати ZN.ua

Влада на місцях повинна захистити права дітей в умовах карантину – Мінсоцполітики

42 тис. вихованців 435 інтернатних закладів системи освіти, які перебували на цілодобовому утриманні внаслідок запровадження карантину в Україні, було повернуто у сім'ї без визначення спроможності кожної сім'ї забезпечити потреби дітей, насамперед - їхню безпеку.

Місцева влада повинна забезпечити проведення заходів щодо захисту прав дітей в умовах карантину. Про це заявила міністерка соціальної політики Марина Лазебна, відповідне звернення опублікували на сайті відомства.

"В умовах вимушеної самоізоляції існують значні ризики загострення в суспільстві таких проблем, як неналежне виконання батьками своїх обов'язків, вживання алкоголю, наркотичних засобів, домашнє насильство, жорстоке поводження з дітьми тощо", - заявила міністерша.

За оперативною інформацією місцевих органів виконавчої влади, 42 тис. вихованців 435 інтернатних закладів системи освіти (з них 80 % – діти з особливими освітніми потребами), які перебували на цілодобовому утриманні внаслідок запровадження карантину в Україні, було повернуто у сім'ї без визначення спроможності кожної сім'ї забезпечити потреби дітей, насамперед - їхню безпеку.

Тому Мінсоцполітики рекомендує:

- оперативно виявляти дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які залишилися без батьківського піклування, зокрема, шляхом їх відвідування представниками служб у справах дітей, фахівцями із соціальної роботи, а в разі загрози життю і здоров'ю дітей, домашнього насильства – разом із представниками органів Національної поліції, медичними працівниками;

- забезпечити безперебійну оперативну роботу органів опіки та піклування щодо прийняття рішень стосовно подальшої долі дітей;

- запровадити на час карантину моніторинг прав дітей, які повернулися до сімей із закладів інституційного догляду та виховання;

- проаналізувати наявність у вихованців закладів соціального захисту дітей (які залишилися в цих закладах) законних представників, можливості зв'язку з ними у разі виникнення потреби в медичному втручанні. Крім того, місцеві органи влади мають оперативно реагувати та організовувати допомогу сім'ям з дітьми, а також повнолітнім недієздатним особам при виявленні коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема:

- визначити в регіоні заклади охорони здоров'я, до яких буде можливо влаштовувати дітей, залишених без батьківського піклування у зв'язку із тим, що їхні батьки, інші законні представники госпіталізовані у зв'язку з коронавірусною хворобою (COVID-19), для забезпечення негайної ізоляції таких дітей із дотриманням вимог протиепідемічного режиму;

- забезпечити невідкладне медичне обстеження таких дітей на коронавірусну хворобу (COVID-19);

- після закінчення ізоляції або непідтвердження інфікування забезпечити тимчасове влаштування таких дітей. Міністр підкреслила, що забезпечення прав дітей в умовах карантину повинно бути пріоритетом державної соціальної політики як на центральному, так і на місцевому рівнях.

Нагадаємо, що випускні іспити в 4 та 9 класах буде скасовано разом з екзаменаційним балом, а навчальний рік завершиться 1 липня.

Навчальний рік для учнів 11 класів буде залежати від того, коли буде проведено ЗНО. Воно, як і пробний його етап, відбудеться в будь-якому випадку.

Відомо, що буде відтерміновано й вступну кампанію, вона може завершитися в середині жовтня. МОН підготує відповідні зміни в закон.