"Влада" окупованої Росією Криму вилучаєі російські паспорти у людей з тимчасовою реєстрацією на півострові. Частіше всього під цю категорію потрапляють студенти, що мешкають у гуртожитках, які звертаються в ФМС (Федеральна міграційна служба – прим. ред.) для заміни паспорта по досягненні двадцятиріччя.
Співробітники служби забирають у них документ, пояснюючи, що якщо у його власника відсутня постійна реєстрація, то отриманий він незаконно. У підсумку студенти стикаються із загрозою відрахування.
Під час "референдуму" про "приєднання" Криму до Росії факт постійного проживання на півострові можна було підтвердити будь-якими офіційними документами на зразок трудового договору, або довідки з місця проживання: тобто для отримання російського паспорта кримська реєстрація була не обов'язкова.
Тепер у людей, які не мають штампа про реєстрацію в Криму, забирають паспорти і анулюють отримане раніше громадянство РФ.
Повідомляється, що опротестувати в суді вилучення паспортів практично неможливо, оскільки співробітники ФМС, як правило, видають акти вилучення на підставі нібито вкраденого бланка.
У свою чергу, в прес-службі кримського УФМС повідомили, що "тимчасова реєстрація студентів з України у гуртожитках кримських вузів була дана їм на час навчання і не була підставою для отримання громадянства РФ".
Співробітники ФМС кажуть, що в умовах масового отримання російських паспортів у 2014 році у служби не було можливості встановити, хто постійно живе в Криму, а хто ні, і тепер ФМС приступила до вилучення "зайвих" паспортів. У ФМС зазначили, що на даний момент вилучено 22 паспорта у студентів, які проживають у гуртожитках.
Раніше повідомлялося, що "влада" Криму зобов'язали жителів півострова з 1 січня 2016 року повідомляти територіальні органи Федеральної міграційної служби РФ інформацію про наявність у них другого громадянства.
Крим був приєднаний до Росії указом президента Володимира Путіна 21 березня 2014 року, після проведення референдуму про долю Криму. Причому питання на референдум було поставлено таким чином, що унеможливлював повернення півострова до складу України: або незалежність, або приєднання до Росії. Даний референдум не визнаний Україною та більшістю країн світу, у зв'язку з тим, що було проведено фактично "під дулами" автоматів. Україна законодавчо називає Крим "тимчасово окупованою територією".
Після окупації в ФМС повідомили, що при отриманні паспорта РФ кримчани збережуть громадянство України. Російська сторона також пообіцяла не ставити "ніяких відміток" в українські паспорти жителів Криму, тобто, паспорт громадянина України залишиться дійсним і після отримання російського громадянства.